| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy teść może darować zięciowi pieniądze bez podatku?

Czy teść może darować zięciowi pieniądze bez podatku?

Czy darowizna kwoty 50.000 zł z przeznaczeniem jej na budowę domu jednorodzinnego dokonana przez teścia na rzecz zięcia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To pierwsza darowizna teścia dla zięcia.

Odpowiedź KIP

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn jest nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej:

a) 9.637 zł od jednego darczyńcy, a 

b) od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19.274 zł
w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na niżej wymienione cele:
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni,
- budowę domu jednorodzinnego,
- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
- spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

Do I grupy podatkowej zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) zalicza się:

- małżonka,
- zstępnych (np.: dzieci, wnuki),
- wstępnych (np.: rodzice, dziadkowie),
- pasierba,
- zięcia,
- synową,
- rodzeństwo,
- ojczyma,
- macochę i
- teściów.

Za rodziców w rozumieniu ww. ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.

Nie oznacza to jednak konieczności zapłacenia podatku od całej pozostającej kwoty, ponieważ ww. ustawa przewiduje kwotę wolną od podatku, która w przypadku osób zaliczanych do I grupy podatkowej wynosi 9.637 zł.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej tę właśnie kwotę wolną.

Należy jednak mieć na uwadze, iż jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej samej osoby w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Polecamy: Serwis PIT

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Zatem spełniając powyższe warunki bez konieczności zapłacenia podatku teść może podarować zięciowi łącznie kwotę 19.274 zł. Nadwyżka natomiast zostanie opodatkowana wg skali (art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Skala podatkowa z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn

Kwoty nadwyżki w zł

 Podatek wynosi 

ponad 

 do 

 

1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej 

 

 

10.278

3 %

10.278

20.556

308 zł 30 gr i 5 % nadwyżki ponad 10.278 zł

 

20.556

 

 

822 zł 20 gr i 7 % nadwyżki ponad 20.556 zł

2) od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej  

 

 

10.278

7 %

10.278

20.556

719 zł 50 gr i 9 % od nadwyżki ponad 10.278 zł

 

20.556

 

 

1.644 zł 50 gr i 12 % od nadwyżki ponad 20.556 zł

3) od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej 

 

 

10.278

12 %

10.278

20.556

1.233 zł 40 gr i 16 % od nadwyżki ponad 10.278 zł

 

20.556

 

 

2.877 zł 90 gr i 20 % od nadwyżki ponad 20.556 zł

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »