| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy spłata kredytu na kupno domu dla córki rodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Czy spłata kredytu na kupno domu dla córki rodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Ze względu na podwyższenie zdolności kredytowej zaciągnęłam wraz z córką kredyt na zakup jej domu. Zabezpieczeniem spłaty kredytu była wyłącznie hipoteka ustanowiona na nabytej nieruchomości. Z umowy kredytowej wynika, że odpowiadamy solidarnie za zadłużenie kredytowe. Ponieważ posiadam środki na spłatę kredytu w całości chcę uregulować dług wobec banku przed terminem spłaty kredytu. Czy w razie uregulowania długu będzie obciążał mnie albo córkę podatek od spadków i darowizn?

Obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn nie powstanie ani wobec matki ani wobec córki. Spłata kredytu nie została bowiem wymieniona w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn określającym przedmiot opodatkowania tym podatkiem.

Opodatkowaniem jest objęte co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, ale wyłącznie z tytułów wymienionych w ustawie, a więc:
1. dziedziczenie, zapis, dalszy zapis, polecenie testamentowe;
2. darowizna, polecenia darczyńcy;
3. zasiedzenie;
4. nieodpłatne zniesienie współwłasności;
5. zachowek, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6. nieodpłatne: renta, użytkowanie oraz służebność;
7. nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci;
8. nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Polecamy:Czym grozi brak podpisu spadkobiercy lub obdarowanego na zgłoszeniu nabycia majątku?

Istota ekonomiczna podatku od spadków i darowizn tkwi w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym.

W sytuacji opisanej w pytaniu nie wystąpiła żadna z okoliczności rodzących obowiązek zapłaty podatku, bowiem zobowiązanie matki i córki wobec banku z tytułu pobranego kredytu było zobowiązaniem solidarnym.

Istotą solidarnej odpowiedzialności dłużników jest, że aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

Każdy z dłużników solidarnych odpowiada za całość długu, a nie tylko część, jaką możnaby mu przypisać poprzez np. równy podział kwoty długu pomiędzy zobowiązanych.

Polecamy:Czy nieodpłatna cesja książeczki mieszkaniowej jest opodatkowana jak darowizna

Z przedstawionej sytuacji wynika, że matka chce zwolnic się z odpowiedzialności za spłatę kredytu wobec banku, ponieważ posiada pieniądze na jego spłatę w całości.
Gdy strona zobowiązania solidarnego spłaca całość zadłużenia bez woli czynienia tego w celu obdarowania pozostałych stron tego zobowiązania, a jedynie w zamiarze zwolnienia się z długu, poprzez samą zapłatę całości, czy też części zobowiązania solidarnego nie może dojść do obdarowania kogokolwiek. Dłużnik solidarny spłaca bowiem własny dług, a nie cudzy.

Źródło:
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lutego 2011r., nr IBPBII/1/436-305/10/AŻ,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 marca 2011 r. nr IPPB2/436-36/11-2/MZ

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »