| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji

Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji

Życie nie zawsze jest kolorowe, a ukochana żona lub ukochany mąż czasami, w miarę upływu czasu, stają się nam coraz bardziej obcy i zdarza się, że podejmujemy decyzję o rozwodzie, lub ograniczamy się z różnych powodów tylko do separacji. Ponieważ los czasem płata nam różne figle, zdarzyć się może, że będziemy chcieli obdarować czymś wartościowym małżonka pozostającego z nami w separacji.

Sytuacja taka niewątpliwie wywoła przykry obowiązek rozważenia konieczności uiszczenia z tego tytułu podatku od spadków i darowizn.

Analiza przepisów w tym zakresie wywołuje mały kłopot w zakresie stwierdzenia, czy małżonek w którym jesteśmy w separacji zaliczany jest do I-szej czy III-ciej grupy podatkowej dla celów tego podatku i czy ewentualnie możemy skorzystać z dobrodziejstwa pełnego zwolnienia z podatku.

Na szczęście organy podatkowe potrafią wczytać się w Kodeks rodzinny i opiekuńczy, aby stwierdzić, że w przypadku separacji nie doszło jeszcze do rozwiązania małżeństwa, a więc osoby w separacji są nadal małżonkami.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Ponieważ zatem ani w art. 14 ani też w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wskazano, że zaliczenie do I-szej grupy podatkowej czy uprawnienie do pełnego zwolnienia dotyczy małżonków z wyłączeniem małżonków pozostających w separacji, to w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, osoby te nadal są traktowane „ulgowo”, co opisano w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ILPB2/436-58/11-2/MK z dnia 8 czerwca 2011 r.

Gwoli przypomnienia, w przypadku dokonania zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (na druku SD-Z2) w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego i ewentualnym udokumentowania przelewu środków pieniężnych na właściwy rachunek, małżonek jest w całości zwolniony z podatku.

Jeżeli zapomnimy o tym zgłoszeniu albo nie będziemy chcieli (lub mogli) złożyć go z jakiegoś powodu we właściwym terminie, to trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn, gdy wartość czysta majątku darowanego przez małżonka przekracza kwotę 9.637,00 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »