| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Spadek z Wielkiej Brytanii – podatek również w Polsce

Spadek z Wielkiej Brytanii – podatek również w Polsce

Czy zapłacenie przez obywatela polskiego w Wielkiej Brytanii podatku od nabycia spadku po ciotce - obywatelce tego kraju, w skład którego wchodzi m.in. mieszkanie położone w Polsce zwalnia od zapłaty podatku od spadków i darowizn od tego nabycia w Polsce?

Odpowiedź KIP:

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. tytułem dziedziczenia.  

W myśl art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

W przypadku więc spadkobiercy, który w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą. 

W dniu 20 lipca 2006 r. została podpisana w Londynie Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840).   

Jak zapłacić podatek od spadku - PORADNIK

Kalkulator odsetek podatkowych

Stosownie do art. 2 ust. 1 Konwencji dotyczy ona podatków od dochodu i od zysków majątkowych. W art. 2 ust. 3 lit. b Konwencji doprecyzowano, że w przypadku podatków istniejących w Polsce ma ona zastosowanie jedynie do podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Przepisy Konwencji nie mają zatem zastosowania do opodatkowania nabycia majątku w drodze spadku.   

W konsekwencji, zapłacenie w Wielkiej Brytanii podatku od nabycia spadku nie zwalnia od obowiązku zapłaty podatku należnego z tytułu nabycia tego spadku zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego, po uwzględnieniu ulg i zwolnień od podatku, określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »