| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Darowizna pieniężna od rodziny zwolniona z podatku nawet, gdy wpłynie na konto dewelopera

Darowizna pieniężna od rodziny zwolniona z podatku nawet, gdy wpłynie na konto dewelopera

Minister Finansów przyznał w interpretacji ogólnej z 15 lutego 2012 r., że gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, warunek (konieczny dla zwolnienia tej darowizny z podatku) przekazania darowizny na rachunek bankowy nabywcy jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy.

To zasadnicza zmiana stanowiska fiskusa. Dotąd organy podatkowe konsekwentnie ignorowały korzystne dla podatników orzecznictwo.

Zwolnienie z podatku darowizny pieniężnej - wpłata tylko na konto obdarowanego?

Czy darowizna pieniężna dla najbliższych zawsze musi być przelana na konto obdarowanego, aby była zwolniona z podatku?

W końcu jednak Minister Finansów, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów art. 4a pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, przychylił się do korzystnej dla podatników wykładni tego przepisu.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy, przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1. zgłoszą nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, z zastrzeżeniem art. 4a ust. 2 i 4, oraz

2. udokumentują - w przypadku, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.


Wątpliwości budziło stosowanie przepisu art. 4a pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny lub polecenia darczyńcy zostały przekazane bezpośrednio na rachunek bankowy dewelopera, ale na rzecz nabywcy, który zawarł umowę z deweloperem.

Ogólne interpretacje podatkowe Ministra Finansów

Ogólne interpretacje podatkowe 2012

W tym zakresie Minister Finansów uznał w końcu, że należy uwzględnić linię orzeczniczą:

- wyznaczoną przez Naczelny Sąd Administracyjny, m.in. w wyrokach z dnia 7 kwietnia 2010 r. sygn. akt II FSK 1952/08 i II FSK 2028/08, z dnia 22 września 2010 r. sygn. akt II FSK 818/09 oraz z dnia 14 października 2010 r. sygn. akt II FSK 981/09, a także

- przyjętą przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne, m.in. w wyrokach: WSA w Bydgoszczy z dnia 19 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Bd 167/11 oraz WSA w Warszawie z dnia 12 stycznia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2879/10.


Dlatego też osoby otrzymujące darowizny pieniężne od swoich bliskich mogą już bez żadnych wątpliwości korzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn także wtedy, gdy pieniądze od darczyńcy wpłyną bezpośrednio nie na konto obdarowanego, a na konto dewelopera w wykonaniu zawartej z nim przez obdarowanego umowy.

W sprawach toczących się w tym zakresie organy podatkowe powinny przyjąć nową interpretację Ministra Finansów. A w przypadku spraw zakończonych niepomyślnie dla podatników można starać się skutecznie o zwrot nienależnie zapłaconego podatku w takich sytuacjach.

Źródło: interpretacja ogólna Ministra Finansów z 15 lutego 2012 r. (nr PL/LM/834/10/BNJ/12/41).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »