| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Darowizna na leczenie żony pracownika – skutki podatkowe

Darowizna na leczenie żony pracownika – skutki podatkowe

Kwestią kluczową jest ustalenie podstawy prawnej opodatkowania darowizny przekazywanej na rzecz pracownika. Zasadniczo możliwe jest opodatkowanie otrzymywanych kwot podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

PIT, czy podatek od spadków i darowizn?

Należy pamiętać, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) wskazuje na szeroki katalog przychodów ze stosunku pracy (art. 12 tej ustawy), zaliczając do takich de facto wszystkie przysporzenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy, które wiążą się z łączącym te strony stosunkiem pracy.

Przy takim ujęciu katalogu przychodów ze stosunku pracy, również nieodpłatne i bezzwrotne przysporzenia na rzecz pracownika od pracodawcy powinny być kwalifikowane jako przychody ze stosunku pracy.

Należy jednak mieć na uwadze treść przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, który wskazuje na relację między tą ustawą, a ustawą o podatku od spadków i darowizn (ustawa o PSD). Zgodnie z tą regulacją, przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Tym samym, ustalenie przepisów właściwych do opodatkowania kwot wypłacanych przez pracodawcę pracownikowi w zaistniałym stanie faktycznym może rodzić pewne wątpliwości. Dlatego też ważna jest prawidłowa forma zawarcia umowy darowizny, jeżeli chcemy uniknąć opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatek od spadków i darowizn, gdy jest umowa darowizny

Jeżeli między pracodawcą a pracownikiem zawarta zostanie skuteczna umowa darowizny w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, darowizna ta podlegać będzie opodatkowaniu PSD, zgodnie z przepisami ustawy o PSD, opodatkowanie otrzymanego przez pracownika przysporzenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie nastąpi.

Zalecane jest więc, aby pracodawca wraz z pracownikiem zawarł pisemną umowę darowizny środków pieniężnych, co pozwoli na przeprowadzenie dowodu, że wolą stron umowy było udzielenie darowizny w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a nie nieodpłatne świadczenie ze stosunku pracy.

Fakt ten pozwoli zmniejszyć ryzyko postawienia zarzutu, że w rzeczywistości pracownik Spółki uzyskuje nieodpłatne świadczenie będące przychodem ze stosunku pracy.

Darowizna jest zdefiniowana w art. 888 § 1 kodeksu cywilnego (KC), zgodnie z którym jest to umowa, przez którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PSD, opodatkowaniu podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny.

Podkreślmy jeszcze raz, iż opodatkowanie darowizny podatkiem od spadków i darowizn wyłącza jej opodatkowanie podatkiem dochodowym - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, wg którego przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »