| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Renta dla ojca bez podatku od spadków i darowizn

Renta dla ojca bez podatku od spadków i darowizn

Czy nabycie przez osobę fizyczną - ojca nieodpłatnej renty od syna (umowa zawarta w formie aktu notarialnego) zwolnione jest od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?

Odpowiedź KIP:

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, z późn. zm.) podatkowi podlega nabycie przez osobę fizyczną własności rzeczy, w tym środków pieniężnych, tytułem nieodpłatnej renty.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 tej ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, m.in. tytułem nieodpłatnej renty, jeżeli zgłoszą ich nabycie naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 4a ust. 4 pkt 2 powyższej ustawy, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Podatek od spadków i darowizn - obowiązek zapłaty

Zwolnienie to stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa (art. 4 ust. 4 ustawy).

W świetle powyższych przepisów, nabycie własności środków pieniężnych lub rzeczy tytułem nieodpłatnej renty ustanowionej w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego między ojcem i synem zwolnione jest od podatku od spadków i darowizn, przy spełnieniu warunku określonego w art. 4 ust. 4 ustawy. Nie występuje w tym przypadku obowiązek zgłaszania tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »