| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie

Moi rodzice zmarli w 1995 r.. Dotąd nie przeprowadziłem postępowania spadkowego i nie składałem żadnej deklaracji podatkowej ani nie płaciłem podatku od spadku. Czy jeżeli teraz uzyskam stwierdzenie nabycia spadku, to będę musiał płacić podatek?

Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Zdaniem fiskusa powinien Pan zapłacić podatek w opisanej sytuacji po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku.
Jednak coraz częściej sądy administracyjne uznają w podobnych sytuacjach, że nastąpiło przedawnienie i podatku płacić nie trzeba.

Obowiązek podatkowy w podatku od spadków

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje co do zasady z chwilą przyjęcia spadku (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - upsd).

Przyjęcie spadku następuje zgodnie z art. 1012 i następnymi kodeksu cywilnego. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności do wartości spadku (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku (przed sądem lub przed notariuszem) może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest, co do zasady, jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

Czyli w przypadku opisanym w pytaniu nastąpiło proste przyjęcie spadku wskutek braku jakiegokolwiek oświadczenia w ustawowym 6-miesięcznym terminie.

Jednak zgodnie z art. 6 ust. 4 upsd jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma. Jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Zobowiązanie podatkowe może nie powstać i może przedawnić się możliwość jego powstania

Zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków powstaje z doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania (jest to więc zobowiązanie, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej – ma to znaczenie w kwestii przedawnienia, o czym dalej).

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Ale wcześniej podatnik, na którym ciąży obowiązek podatkowy jest obowiązany złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Na podstawie tego zeznania urząd skarbowy wyda właśnie decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków.

avatar

2013-05-24 10:30 Zgłoś

Witam, właśnie została przeprowadzona sprawa o nabycie spadku po moim tacie (zmarł w 1998roku). Dostaliśmy po 1/3 z samochodu oraz połowy domu(w 1998 była to budowa). Moje pytanie brzmi czy będę musiała zapłacić podatek? Z artykułu wydaje mi się że nie ale nie wiem czy go dobrze zrozumiałam i czy jeśli urząd skarbowy wyda decyzję o zapłacenie takiego podatku to czy mogę się od niego odwołać i gdzie??

avatar

2013-04-23 16:00 Zgłoś

Witam W kwietniu dostał część spadku po rodzicach śmierć nastąpiła 1995 i 2009,i mam pytanie kiedy i w jaki sposób mam powiadomić skarbówkę o tym czy muszę osobiście i czy będe płacić podatek,proszę o odpowiedz,pozdrawiam

avatar

2013-04-15 17:35 Zgłoś

Mam pytanie.W okresie dwa lata wstecz do dnia dzisiejszego przekazałam pokaźną kwotę pieniężną na budowę domu mojemu dziecku.Do tej pory nie sporządziłam aktu notarialnego a chcę aby to była forma spadku ,gdyż drugiemu mojemu dziecku planuję przekazać w formie darowizny pośmiertnej dom w którym zamieszkuję . Jak zabezpieczyć moje drugie dziecko przed ewentualnymi roszczeniami typu zachówek?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem Infor.pl »