| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców to nie darowizna

Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców to nie darowizna

Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców podatnika, który to kredyt zaciągnięty został przez niego i jego rodziców nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn. Tym samym na podatniku nie ciąży obowiązek złożenia zgłoszenia SD-Z2. Późniejsza sprzedaż mieszkania w trakcie trwania spłaty rat kredytu i otrzymanie przez podatnika środków pieniężnych ze sprzedaży również nie spowoduje powstania obowiązku w podatku od spadków i darowizn.

Należy więc zauważyć, że w sytuacji, gdy strona zobowiązania solidarnego spłaca całość zadłużenia w zamiarze zwolnienia się z długu nie może dojść do obdarowania kogokolwiek. Dłużnik solidarny spłaca bowiem własny dług, a nie cudzy.

Podobne stanowisko należy zająć w sytuacji spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku z księgi wieczystej. Powyższe bowiem nie powoduje zdarzenia, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn a w konsekwencji nie pociąga za sobą skutków podatkowych na gruncie tej ustawy.

Odwołanie darowizny - skutki podatkowe dla darczyńcy

Sprzedaż nieruchomości w trakcie trwania spłaty kredytu

Możliwa jest wątpliwość, czy na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn będzie miała wpływ ewentualna późniejsza sprzedaż nieruchomości w trakcie trwania spłaty kredytu oraz otrzymanie środków pieniężnych ze sprzedaży, mając na uwadze fakt spłaty kredytu przez dwóch współkredytobiorców. Organ podatkowy po raz kolejny udziela odpowiedzi przeczącej. Zasadnym argumentem jest tutaj okoliczność, iż kredyt, którym sfinansowany został zakup mieszkania, spłacany jest przez współkredytobiorców jako dłużników zobowiązanych solidarnie do jego spłaty.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Autor: Anna Borkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK