| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Darowizna otrzymana od organizacji pożytku publicznego – skutki podatkowe

Darowizna otrzymana od organizacji pożytku publicznego – skutki podatkowe

Podatnik zamierza korzystać z pomocy udzielanej przez fundację, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Czy pomoc otrzymana od fundacji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

1 proc. PIT dla OPP - eksperci chcą zmian

Jako przykład można przywołać rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zawarte w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 2015 r. (sygn. IBPBII/1/436-353/14/MCZ). Rozpatrywana sprawa dotyczyła matki dziecka urodzonego przed 36 tygodniem ciąży („wcześniaka”), która zamierza korzystać z pomocy udzielanej przez fundację, która posiada status organizacji pożytku publicznego, a jednym z jej celów statutowych jest pomoc społeczna. W celu korzystania z pomocy udzielanej przez fundację zawarta zostanie pomiędzy nią a fundacją umowa, na podstawie, której zostanie jej udostępnione subkonto bankowe prowadzone w banku w celu gromadzenia i wpłaty środków finansowych na leczenie i rehabilitację jej dziecka. Podatniczka nie wskazała przy tym, że w celu korzystania z pomocy udzielanej przez fundację zawarta zostanie pomiędzy nią a fundacją umowa darowizny w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego. Organ podatkowy uznał, że pomoc świadczona przez fundację w takim przypadku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wyjaśniając, że zakwalifikowanie każdego nieodpłatnego przysporzenia jako darowizny w każdym przypadku jest nieuzasadnione. Nie każde bowiem bezpłatne przysporzenie, w tym pomoc świadczona przez różnego rodzaju instytucje (fundacje, organizacje pożytku publicznego) na rzecz osoby fizycznej, może być traktowana jako darowizna, bowiem może wynikać z innego tytułu prawnego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK