| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Darowizna otrzymana od organizacji pożytku publicznego – skutki podatkowe

Darowizna otrzymana od organizacji pożytku publicznego – skutki podatkowe

Podatnik zamierza korzystać z pomocy udzielanej przez fundację, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Czy pomoc otrzymana od fundacji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

1 proc. PIT dla OPP - eksperci chcą zmian

Jako przykład można przywołać rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zawarte w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 2015 r. (sygn. IBPBII/1/436-353/14/MCZ). Rozpatrywana sprawa dotyczyła matki dziecka urodzonego przed 36 tygodniem ciąży („wcześniaka”), która zamierza korzystać z pomocy udzielanej przez fundację, która posiada status organizacji pożytku publicznego, a jednym z jej celów statutowych jest pomoc społeczna. W celu korzystania z pomocy udzielanej przez fundację zawarta zostanie pomiędzy nią a fundacją umowa, na podstawie, której zostanie jej udostępnione subkonto bankowe prowadzone w banku w celu gromadzenia i wpłaty środków finansowych na leczenie i rehabilitację jej dziecka. Podatniczka nie wskazała przy tym, że w celu korzystania z pomocy udzielanej przez fundację zawarta zostanie pomiędzy nią a fundacją umowa darowizny w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego. Organ podatkowy uznał, że pomoc świadczona przez fundację w takim przypadku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wyjaśniając, że zakwalifikowanie każdego nieodpłatnego przysporzenia jako darowizny w każdym przypadku jest nieuzasadnione. Nie każde bowiem bezpłatne przysporzenie, w tym pomoc świadczona przez różnego rodzaju instytucje (fundacje, organizacje pożytku publicznego) na rzecz osoby fizycznej, może być traktowana jako darowizna, bowiem może wynikać z innego tytułu prawnego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK