REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić zgłoszenie SD-Z2

Jak wypełnić zgłoszenie SD-Z2
Jak wypełnić zgłoszenie SD-Z2

REKLAMA

REKLAMA

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-Z2 składają osoby, które otrzymały spadek lub darowiznę od osoby z kręgu najbliższej rodziny. Złożenie wypełnionego formularza SD-Z2 jest warunkiem zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w takich sytuacjach. Aktualny wzór formularza SD-Z2 (wersja 6) obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.

Kto składa SD-Z2

Formularz SD-Z2 składają: małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki etc.), wstępni (rodzice, dziadkowe, pradziadkowie etc., rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha osób które otrzymały spadek lub darowiznę.

Autopromocja

Dotyczy to również osób, które nabyły majątek przez:

- zapis zwykły, dalszy albo windykacyjny,

- polecenie testamentowe,

- zachowek,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dyspozycję bankową wkładem na wypadek śmierci,

- dyspozycję uczestnika otwartego funduszu inwestycyjnego albo specjalistycznego otwartego funduszu inwestycyjnego,

- nieodpłatne zniesienie współwłasności,

- darowiznę albo polecenie darczyńcy,

- nieodpłatną rentę, czyli regularnie dostaje od kogoś pieniądze albo rzeczy,

- nieodpłatne użytkowanie,

- nieodpłatną służebność.

Osoby te są zwolnione z podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (upsd).

Jednak jednym z warunków tego zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na druku SD-Z2.

Który urząd skarbowy jest właściwy dla deklaracji SD-Z2?

Zasady te dotyczą jedynie rzeczy i praw majątkowych (majątku), które znajdują się w Polsce. A jeśli znajdują się za granicą — to tylko jeśli nabywcą jest obywatel Polski albo Polska była stałym miejscem zamieszkania nabywcy w chwili zawarcia umowy darowizny albo w momencie śmierci spadkodawcy.

Termin złożenia SD-Z2

Formularz ten trzeba złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–5, 7 i 8 oraz ust. 2 upsd, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego

W przypadku nabycia w drodze darowizny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń;

Trzeba też pamiętać, że gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę wolną od podatku określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 upsd (aktualnie 9637 zł) nabywcy mają obowiązek udokumentowania ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie ww. terminów - zwolnienie, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Jeśli nabywca nie złoży formularza SD-Z2 w wymaganym terminie, będzie musiał zapłacić podatek i złożyć zeznanie podatkowe SD-3.

Zgłoszenie SD-Z2 można złożyć (wysłać pocztą) albo w wersji papierowej w urzędzie skarbowym albo w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

Kiedy nie trzeba składać ZD-Z2

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty wolnej określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 upsd (aktualnie 9637 zł) lub

2) nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Wzór zgłoszenia SD-Z2

Aktualny wzór formularza SD-Z2(6) obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Został określony rozporządzeniem Ministra Finansów z 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. 2015, poz. 2060).

Można również złożyć SD-Z2 elektronicznie w systemie e-deklaracje na Portalu podatkowym podatki.gov.pl: https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/sd/e-deklaracje-sd/formularze-sd/

Jak wypełnić SD-Z2

Tak jak prawie wszystkie formularze podatkowe pola jasne wypełnia podatnik, pola ciemne wypełnia organ podatkowy. Formularz trzeba wypełnić na maszynie, komputerowo lub ręcznie, dużymi, drukowanymi literami, czarnym lub niebieskim kolorem.

W pozycji (polu) nr 1 trzeba wpisać swój (nabywcy) NIP lub PESEL.

W pozycji nr 4 trzeba wpisać datę nabycia rzeczy lub praw majątkowych.

W pozycji nr 5 trzeba wpisać datę powstania obowiązku podatkowego.

Co do daty powstania obowiązku podatkowego patrz art. 6 upsd.

W pozycji nr 6 (część A) trzeba wpisać urząd skarbowy, do którego jest adresowane zgłoszenie

Który urząd skarbowy jest właściwy dla deklaracji SD-Z2?

W pozycji nr 7 (część A) trzeba wpisać cel złożenia formularza – trzeba zaznaczyć właściwy kwadrat, czy jest to złożenie zgłoszenia, czy korekta już wcześniej złożonego zgłoszenia.

W pozycjach nr 8-23 (część B) trzeba wpisać dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania podatnika (spadkobiercy, obdarowanego, innego nabywcy)

W pozycjach nr 24-39 (część C) trzeba wpisać dane identyfikujące i ostatni adres zamieszkania spadkodawcy, darczyńcy lub innej osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy lub prawa majątkowe. W przypadku zapisu zwykłego, dalszego zapisu, polecenia testamentowego lub zachowku należy wpisać dane spadkodawcy

W pozycji nr 40 (część D) trzeba określić (zaznaczyć właściwy kwadrat) tytuł nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych.

Do wyboru jest 14 opcji: dziedziczenie, zapis zwykły, dalszy zapis, zapis windykacyjny, polecenie testamentowe,  darowizna, polecenie darczyńcy, zachowek, nieodpłatne zniesienie współwłasności i tytuły określone w art. 1a upsd, nieodpłatna renta, nieodpłatne użytkowanie, nieodpłatna służebność, nabycie praw do wkładów oszczędnościowych na podstawie dyspozycji wkładcy, nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Jeżeli w pozycji nr 40 zaznaczono kwadrat nr 9 (nieodpłatne zniesienie współwłasności i tytuły określone w art. 1a upsd), to w części E (pozycje 41-43) trzeba określić (zaznaczając właściwy kwadrat lub kwadraty) rodzaj nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

W części F (pozycje 45-52) trzeba określić (zaznaczając właściwy kwadrat lub kwadraty) rodzaj dokumentu potwierdzającego nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych. Do wyboru jest 8 opcji: oświadczenie o przyjęciu spadku, testament, prawomocne orzeczenie sądu, umowa, ugoda, zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, europejskie poświadczenie spadkowe, inny dokument.

W części G (pozycje nr 53-87) trzeba wpisać dane dotyczące nabytych poszczególnych rzeczy lub praw majątkowych. W szczególności trzeba wskazać wartość rynkowa nabywanych rzeczy lub praw majątkowych w dniu powstania obowiązku podatkowego (w zł). A w rubryce nr 87 trzeba wpisać łączna wartość wszystkich wskazanych wyżej nabytych rzeczy lub praw majątkowych (w zł).

W pozycji nr 88 (Część H) trzeba wskazać (zaznaczając odpowiedni kwadrat) stosunek pokrewieństwa (powinowactwa) nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy lub prawa majątkowe.

W części I (pozycje 89-92) trzeba zaznaczyć sposób przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.

W części J (pozycja 93) można wpisać uwagi składającego zgłoszenie (np. informację o adresie do korespondencji lub numerze telefonu).

W części K (pozycje 94-96) jest miejsce na podpis nabywcy albo jego pełnomocnika. Przy czym sam podpis trzeba złożyć w pozycji 96. W pozycji 95 trzeba wpisać czytelnie imię i nazwisko, a w pozycji 94 datę złożenia podpisu.

Podstawa prawna:

- Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity - Dz.U. z 2015 r. poz. 86 z późn. zm.);

- Rozporządzenie Ministra Finansów z 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. poz. 2060);

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • mac
    2021-08-17 10:28:29
    ale wytłumaczyliście- żenujące. Opisanie pól tak jak jest to w formularzu to faktycznie pomoc i wytłumaczenie co trzeba tam wpisać. Wstyd.
    6
    pokażodpowiedzi (1)
  • Sall
    2022-03-24 21:55:36
    brak żadnych życiowych przypadków, np. co rybrykami 56,60,64,68..... jak pisac udział jesli np spadek to 1/2 z 1/3 , a wartość wpisać 100%, 1/2 czy 1/6 ?
    4
  • Piotrek
    2022-01-28 21:07:07
    Bożżż, to, co gdzie wpisać to każdy wie (są informatory, po co kopiować). Ale np. jakie elementy spadku (i raczej pytanie o "rzeczy") należy wpisać do zeznania to zupełnie inna historia... Czy też długopis pozostawiony na biurku???
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • janek
    2023-04-05 15:06:21
    słabo opisana czesc G jaką wartość np. domu wpisa,ć czy całą wartość czy tylko tą połowe którą idzie do spadku po współmałżonku bo połowa jest współmałżonka z mocy prawa
    0
  • orzelpt
    2022-10-27 14:48:26
    część D - co jeśli darowizna z kilku tytułów?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

"Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

"Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

REKLAMA