REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn

Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn
Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

REKLAMA

Dla obliczenia podatku od spadków i darowizn, wartość części nieruchomości, którą nabywa podatnik przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności, powinna być pomniejszona o część hipoteki, przypadającą na jego udział. Jeżeli wartość obciążenia przewyższa wartość udziału, podstawa opodatkowania równa jest zero.

Tak wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 31 marca 2017, o sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.42.2017.1.MZ

Autopromocja

Nieodpłatne przeniesienie udziału w nieruchomości (zniesienie współwłasności)

Podatnik jest współwłaścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką, zabezpieczającą kredyt, który został zaciągnięty na kupno mieszkania. Wraz z drugim właścicielem, wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę znoszącą współwłasność. Drugi właściciel przeniesie swoją część w nieruchomości na rzecz podatnika.

Dotychczas, współwłaściciele posiadali po ½ nieruchomości. W wyniku umowy, podatnik stanie się właścicielem całego mieszkania.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że właściciele zdecydowali się na zniesienie współwłasności bez dopłat czy spłat. Jedynym obowiązkiem nowego właściciela będzie spłata zaciągniętego przez strony kredytu. W związku z tym, nieodpłatne nabycie części w dotąd wspólnej własności będzie podlegało podatkowi od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak ustanowiona wartość hipoteki przewyższa wartość całej nieruchomości oraz ½ jej wartości. Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji, gdy wartość zadłużenia przewyższa wartość nabytych udziałów, podstawa opodatkowania jest równa zero.

Podatnik postanowił zwrócić się do organu podatkowego z pytaniem” Czy do nieodpłatnego zniesienia współwłasności ma zastosowanie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (upsd)?

W opisanym wypadku, obowiązek podatkowy powstałby w momencie zawarcia umowy lub ugody, w której jedna ze stron decyduje się na przekazanie swojej części, zgodnie art. 6 ust. 1 pkt 7 upsd. Jeżeli natomiast o końcu współwłasności orzeka sąd, obowiązek rodzi się wraz z uprawomocnieniem się wyroku.

Jak liczyć podatek przy zniesieniu współwłasności?

Podstawą opodatkowania jest, na podstawie 7 ust. 6 upsd, wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, dotychczas przysługującego nabywcy. Innymi słowy, podstawą opodatkowania będzie wartość nieruchomości minus część którą dotychczas posiadał wnioskodawca. Jednak ustawodawca w pozwala na odliczenie od tej podstawy długów i innych ciężarów, w myśl art. 7 ust. 1 upsd. Czyli podatek będzie odliczany od „czystej wartości” otrzymanej części, zgodnie z istotą podatku od spadków i darowizn, który zakłada opodatkowanie jedynie rzeczywistego przyrostu w majątku podatnika.

Podstawę opodatkowania ustalamy wobec tego w dwóch krokach.

W pierwszym obliczamy wartość rzeczy lub praw majątkowych, których własność będzie zniesiona. Przy uwzględnieniu powyższych zasad, np. odejmując od wartości ciężary na nieruchomości.

Następnie należy ustalić dotychczasowych udział współwłaściciela. Obowiązek podatkowy rodzi nadwyżka nad tym udziałem.

Serwis Biznes


Nieodpłatne nabycie udziału we współwłasności nieruchomości obciążonej hipoteką bez podatku

Wartość nieruchomości określa nabywca. Organ podatkowy ma natomiast obowiązek ją przyjąć, zgodnie art. 8 ust. 1 upsd, jeżeli zgodna jest z wartością rynkową. Tę ostatnią ustala się, mając na uwadze przeciętne ceny stosowane w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku. Ponadto uwzględnia się stan rzeczy i stopień ich zużycia.

Należy także pamiętać, że w przypadku spadków i darowizn, wysokość tego podatku zależy od grupy, do której należy nabywca. Przynależność do niej jest natomiast uwarunkowana stosunkiem osobistym między stronami. W omawianym przykładzie, współwłaściciele należą do III grupy podatkowej. Co za tym idzie, obowiązek podatkowy powstanie, jeżeli wartość darowizny przekroczy 4.902 zł.

Jednak Dyrektor KIS przyznał rację wnioskodawcy, że w tym przypadku nieodpłatne przeniesienie udziału we współwłasności nie rodzi konieczności odprowadzenia podatku. Decydujący dla takiej decyzji jest fakt obciążenia nieruchomości hipoteką. Jej wartość przewyższa wartość udziału, który nabędzie podatnik. Trzeba pamiętać, że dla obliczenia podatku, wartość udziału, który nabywa podatnik dla celów podatkowych powinna być pomniejszona o przypadającą na niego część hipoteki. Jak podawał podatnik, kwota przypadającej na niego hipoteki wynosi więcej niż wartość części nieruchomości, która wnioskodawca otrzyma na własność. Zatem podstawa opodatkowania, jak wskazywał wnioskodawca, wyniesie zero. I mimo, że obowiązek podatkowy w tym wypadku istnieje, to nie ma konieczności zapłaty podatku, podsumowuje Dyrektor KIS.

W tym przypadku, gdyby zaistniałą konieczność odprowadzenia podatku, płatnikiem od nieodpłatnej umowy zniesienia współwłasności w formie aktu notarialnego byłby notariusz, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 2 upsd.

Patrycja Szeląg

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA