| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Jak opodatkować zbiórkę pieniężną organizowaną przez internet?

Jak opodatkować zbiórkę pieniężną organizowaną przez internet?

W przypadku zbiórki internetowej na leczenie, stosunek prawny pomiędzy podatnikiem (obdarowanym) a osobami trzecimi, które przekazują środki pieniężne za pośrednictwem portalu internetowego, stanowi umowę darowizny. Darczyńcą w tym przypadku jest każda osoba trzecia, przekazująca za pośrednictwem portalu internetowego jakiekolwiek środki pieniężne na rzecz podatnika.

Bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje sposób przekazania zebranych pieniędzy. Jeżeli kwoty darowizn od poszczególnych darczyńców nie przekroczą tzw. kwot wolnych określonych dla poszczególnych grup podatkowych, to darowizny te nie będą podlegały objęciu podatkiem od spadków i darowizn.

Zbiórka na portalu internetowym

Na portalu zrzutka.pl została założona zbiórka pieniędzy na leczenie podatniczki (dalej także: "Wnioskodawczyni"). Zbiórkę założyło grono jej przyjaciół. Jedna z tych osób figuruje jako organizator zbiórki, w związku z czym podała numer swojego konta w banku. Podatniczka wskazała, że środki otrzymane w czasie zbiórki będą stanowiły dla niej darowiznę w świetle przepisów Kodeksu cywilnego (art. 888 ust.1 k. c.), a ona będzie osobą obdarowaną.

Środki będą przekazywane najpierw na konto założone na portalu internetowym, a następnie zostaną przekazane na konto organizatora zbiórki. Dopiero organizator zbiórki przekaże darowiznę podatniczce, czyli osobie obdarowanej. Podatniczka wskazała także, że wpłaty dokonywane na konto zrzutka.pl nie stanowią darowizny z poleceniem.

W związku z tym, podatniczka chciała się dowiedzieć czy to, iż między darczyńcami a obdarowanym występują dwaj pośrednicy i ich konta bankowe nie powoduje utraty do prawa zwolnienia z opodatkowania? A także, czy kwota otrzymana od organizatora zbiórki jest nadal wolna od opodatkowania, pomimo iż łącznie przekracza 4.902 zł?

Rozstrzygnięcie organu podatkowego

Powyższą kwestię rozwiązuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 kwietnia 2017 (sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.12.2017.2.JKu.).

Organ podatkowy wskazał, że umowa darowizny co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Zgodnie z art. 9 ust.1 pkt 3 wspomnianej ustawy opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4092 zł, jeżeli nabywca jest osobą należąca do III grupy podatkowej, czyli innych nabywców (innych niż np. małżonek, synowa, rodzeństwo rodziców). Wnioskodawczyni zalicza się do tej grupy podstawie art.14 ust.3 pkt 3 wspomnianej ustawy. Portal zrzutka.pl oraz osoba organizująca są pośrednikami w zbieraniu drobnych kwot od darczyńców, więc nie są bezpośrednio darczyńcami. Zatem uzbierana i przekazana na konto wnioskodawczyni kwota jest nadal kwotą wolną od podatku. Jeżeli wystąpi sytuacja, iż jeden z darczyńców przekroczy swoimi darowiznami kwotę 4.902 zł, wówczas nadwyżka wpłat od tego darczyńcy będzie opodatkowana

Skutki przekroczenia kwoty wolnej

Jeżeli kwota darowizn od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną, która przykładowo dla III grupy podatkowej wynosi 4.902 zł, to jest się zobowiązanym do złożenia zeznania podatkowego z tytułu otrzymanej darowizny, w terminie miesiąca od dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli od dnia otrzymania darowizny.

Zeznanie podatkowe należy zatem składać w każdej sytuacji, w której kwota otrzymana od jednej osoby przekroczy kwotę wolną jednorazowo, lub też sumarycznie w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Zgłoszenia dokonuje się na druku zeznania podatkowego SD-3, stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2015 r., poz. 2068). W celu udowodnienia kwot otrzymanych darowizn obdarowany powinien posiadać imienną listę darczyńców i wpłaconych przez nich kwot darowizn.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zgodnie z art. 15 ust. ustawy o podatku od spadków i darowizn daninę oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku. Podatek naliczany jest zależnie od wartości otrzymanej darowizny zgodnie z treścią przepisu. Dla nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej stawka podatku wynosi: 12% dla darowizn do kwoty 10.278 zł; 1.233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10.278 zł dla darowizn w przedziale od 10.278 zł do 20.556 zł albo 2.877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20.556 zł dla darowizn o wartości przekraczającej 20.556 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK