| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy rodzice mogą zbudować dom na działce syna i liczyć na zwrot VAT

Czy rodzice mogą zbudować dom na działce syna i liczyć na zwrot VAT

Nasz syn jest właścicielem działki i posiada również pozwolenie na budowę domu. Chcielibyśmy jako jego rodzice, zbudować dom na tej działce, a następnie darować synowi ten dom (a właściwie wartość nakładów na ten dom). Czy możemy ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane?

Niestety nie.

Prawo do ubiegania się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna, która poniosła wydatki na budowę budynku mieszkalnego posiada:
- prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) oraz
- pozwolenie na budowę, zgodnie z ustawą - Prawo budowlane a także
- faktury, które potwierdzają poniesienie wydatków i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot.

Warunki te wynikają z art. 3 ust. 1, art. 3 ust. 2-4, art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 177, poz. 1468 ze zm).

Osoba, która nie jest właścicielem gruntu i nie dysponuje pozwoleniem na budowę wydanym na jego imię – nie może uzyskać zwrotu części VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych.

W Państwa sytuacji uprawnioną osobą do ubiegania się o zwrot VAT mógłby być syn, gdyby poniósł wydatki na zakup materiałów budowlanych i przedstawił faktury na niego wystawione).

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Warto też przypomnieć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przedmiotowym warunkiem zwrotu VAT jest poniesienie wydatków na zakup materiałów budowlanych w związku z:
- budową budynku mieszkalnego;
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub
- przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK