| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT

Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT


Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 września 2010 r. (I SA/Gd 508/10).

Przytaczany wyrok WSA w Gdańsku jest kolejnym orzeczeniem po wyroku NSA z dn. 29 października 2007 r. (sygn. I FPS 3/07), w którym to sąd wskazał, w jakich okolicznościach osoba fizyczna sprzedająca działki może zostać uznana za podatnika VAT.

Polecamy: serwis VAT

W świetle art. 15 ustawy o VAT oraz art. 2 unijnej Dyrektywy 2006/112/WE, aby daną osobę fizyczną można było uznać za podatnika VAT z tytułu sprzedaży gruntu, muszą być spełnione następujące przesłanki:

1) musi ona samodzielnie wykonywać działalność gospodarczą,
2) na terytorium państwa członkowskiego,
3) odpłatnie ,
4) jako podatnik występujący w takim charakterze, nawet jeśli czynność została wykonana jednorazowo.

Jednakże z przedstawionego przez skarżącą stanu faktycznego wyraźnie wynika, że działki będące przedmiotem sprzedaży wchodziły do jej osobistego majątku i nie służyły działalności gospodarczej. Oznacza to zatem, że sprzedaż tych działek nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z samego bowiem faktu, że wnioskodawca jest rolnikiem, nie można wnioskować, że sprzedaż działek następuje w wykonaniu działalności rolnej. Skoro bowiem majątek był od początku nabyty na jej potrzeby osobiste, a nie na potrzeby działalności rolniczej, nie można jego sprzedaży uznać za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że skarżący podzielił grunt na mniejsze działki, a następnie dokonywał ich stopniowej sprzedaży.

Wprowadzenie przez polskiego ustawodawcę określenia, iż podatnikiem jest również osoba wykonująca czynność jednorazowo, lecz w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, miało na celu opodatkowanie VAT również tych transakcji, które są zawierane okazjonalnie, ale w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednakże, skoro w danych okolicznościach transakcje dotyczą majątku osobistego, który nigdy nie służył wykonywaniu działalności gospodarczej, trudno uznać, iż powinny one podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK