| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT

Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT


Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 września 2010 r. (I SA/Gd 508/10).

Osoba fizyczna odziedziczyła gospodarstwo rolne. Początkowo uprawiała ziemię, jednak po dłuższym czasie zdecydowała się podzielić grunt na działki i sprzedać część majątku. W związku z tym wystąpiła o interpretację przepisów prawa podatkowego, z pytaniem, czy powinna przy sprzedaży naliczyć VAT? 

Zdaniem wnioskodawcy, transakcja nie powinna podlegać VAT, bowiem jest on właścicielem przedmiotowej nieruchomości gruntowej od 28 lat i nadal uprawia ziemię oraz płaci podatek gruntowy. Nie zamierza też sprzedawać gruntu w całości.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe i wskazał, że sprzedaż działek stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i jako taka podlega opodatkowaniu VAT. Mając na uwadze definicję działalności gospodarczej organ uznał, ze transakcja ma związek z taką działalnością, albowiem rolnik w świetle ustawy o VAT posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą).

Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania VAT, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu. Wnioskodawca nie zgodził się z interpretacją i wniósł skargę do WSA, który uchylił zaskarżoną interpretację.

Sąd stwierdził, że jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Zbyte przez skarżącego działki wykorzystywane były w celu zaspokojenia jego potrzeb osobistych. Skarżący w złożonym wniosku wskazał bowiem, że nie był podatnikiem VAT, opłacał wyłącznie "podatki od nieruchomości".

Ponadto zbycie wyodrębnionych działek miało na celu uzyskanie środków finansowych na poczet opłat związanych z rentą planistyczną i opłatą adiacencka. Grunt, z którego zostały wydzielone działki, wykorzystywany był do upraw służących wyłącznie własnym potrzebom. Na nieruchomości nie prowadzono żadnej działalności gospodarczej. W tej sytuacji sam fakt wydzielenia przez skarżącą działek oraz ich sprzedaż nie przesądza o uznaniu zbywcy za podatnika podatku od towarów i usług.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »