| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy sprzedawca może sam sobie opracować wzór dokumentu TAX-FREE?

Czy sprzedawca może sam sobie opracować wzór dokumentu TAX-FREE?

Jak pisałem już wcześniej, od 1 kwietnia 2011 r. znikły urzędowe wzory dokumentów TAX-FREE służące do potwierdzania wywozu za granicę towarów, od których dokonuje się zwrotu podatku VAT podróżnym.

Zmiana ta, z jednej strony uznana została za ułatwienie w przypadku, gdy podróżny zakupuje większą ilość pozycji towarowych, niż mieściło się to na dotychczasowym wzorze (7).

Jednak z drugiej strony wzbudziła niepokój niektórych podatników, jak stworzyć swój własny wzór, aby był on uznawany przez organy celne i skarbowe.

Jeden z takich podatników zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z prośbą o wydanie mu indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w tym zakresie.

Jak czytamy w interpretacji nr IPTPP2/443-180/11-2/BM z dnia 15 lipca 2011 r., organ ten zgodził się z podatnikiem (i również z nami), że skoro obecnie obowiązujące przepisy prawa nie określają już wzoru takiego dokumentu, to podatnik może sam opracować sobie taki wzór, z dowolną ilością pozycji sprzedawanych towarów, byleby wzór ten zawierał co najmniej dane określone w § 4 rozporządzenia z 28 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, a także określenia niezbędnych danych, które powinien zawierać dokument będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym (Dz.U. Nr 68, poz. 361).

Zwrot podatku VAT podróżnym

Biorąc pod rozwagę treść powyższej interpretacji uznać można, iż dopuszczalna jest również sytuacja, że dany podatnik będzie każdorazowo drukował indywidualny dokument TAX-FREE dla danej transakcji. Czyli za każdym razem dokument taki będzie obejmował właściwą ilość sprzedanych pozycji towarowych, bez wolnych pól (jak 1 pozycja, to jedno pole, jak 100 pozycji towarowych, to 100 pól).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK