| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego określa co kwartał GUS.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2011 - limity zwrotu

Konkretne faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wypisujemy na odpowiednim formularzu VZM-1/A, VZM-1/B bądź VZM-1/C.

Jeśli materiał był zakupiony przed 2011 rokiem i wydatek ten był odliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, to takie faktury wpisujemy w formularzu VZM-1/A. Od takich zakupów przysługuje nam zwrot 55,23% wartości podatku VAT.

W przypadku zakupu materiału przed 2011 rokiem i nieodliczenia w ramach ulgi mieszkaniowej, to faktury dokumentujące powyższe zakupy wpisujemy w formularzu VZM-1/B. Przysługuje nam od nich zwrot 68,18% wartości podatku VAT.

Jeśli zaś materiał był zakupiony w 2011 roku i niedoliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, to faktury dokumentujące go wpisujemy w formularzu VZM-1/C. Od takich zakupów przysługuje nam zwrot 65,22% wartości podatku VAT.

Wniosek o zwrot VAT można składać maksymalnie raz w roku.

Pan Jan kupił mieszkanie w 2010 roku. Podczas przeprowadzania remontu dokonywał zakupów materiałów budowlnych zarówno w 2010, jak i 2011 roku. Zakończył remont w kwietniu 2011. Chciałby złożyć wniosek o zwrot części VAT za materiały budowlane i nie wie czy ma złożyć jeden kompleksowy wniosek czy dwa: jeden obejmujący faktury ze stawką VAT 22%, a drugi ze stawką 23%.

ODPOWIEDŹ:

Pan Jan powinien złożyć jeden kompleksowy wniosek. Faktury ze stawką 23% powinien ująć w formularzu VZM-1/C, a faktury ze stawką 22% w formularzu VZM-1/B jeśli nie korzystał z ulgi mieszkaniowej (jeśli korzystał to na druku VZM-1/A).
Jeśli jest to pierwszy wniosek Pana Jana, to limit zwrotu oblicza w części D.3.2 formularza VZM-1, a jeśli składał wcześniej wniosek to w części D.3.1.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK