| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego określa co kwartał GUS.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2011 - limity zwrotu

Konkretne faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wypisujemy na odpowiednim formularzu VZM-1/A, VZM-1/B bądź VZM-1/C.

Jeśli materiał był zakupiony przed 2011 rokiem i wydatek ten był odliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, to takie faktury wpisujemy w formularzu VZM-1/A. Od takich zakupów przysługuje nam zwrot 55,23% wartości podatku VAT.

W przypadku zakupu materiału przed 2011 rokiem i nieodliczenia w ramach ulgi mieszkaniowej, to faktury dokumentujące powyższe zakupy wpisujemy w formularzu VZM-1/B. Przysługuje nam od nich zwrot 68,18% wartości podatku VAT.

Jeśli zaś materiał był zakupiony w 2011 roku i niedoliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, to faktury dokumentujące go wpisujemy w formularzu VZM-1/C. Od takich zakupów przysługuje nam zwrot 65,22% wartości podatku VAT.

Wniosek o zwrot VAT można składać maksymalnie raz w roku.

Pan Jan kupił mieszkanie w 2010 roku. Podczas przeprowadzania remontu dokonywał zakupów materiałów budowlnych zarówno w 2010, jak i 2011 roku. Zakończył remont w kwietniu 2011. Chciałby złożyć wniosek o zwrot części VAT za materiały budowlane i nie wie czy ma złożyć jeden kompleksowy wniosek czy dwa: jeden obejmujący faktury ze stawką VAT 22%, a drugi ze stawką 23%.

ODPOWIEDŹ:

Pan Jan powinien złożyć jeden kompleksowy wniosek. Faktury ze stawką 23% powinien ująć w formularzu VZM-1/C, a faktury ze stawką 22% w formularzu VZM-1/B jeśli nie korzystał z ulgi mieszkaniowej (jeśli korzystał to na druku VZM-1/A).
Jeśli jest to pierwszy wniosek Pana Jana, to limit zwrotu oblicza w części D.3.2 formularza VZM-1, a jeśli składał wcześniej wniosek to w części D.3.1.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK