REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT za materiały budowlane - deski podłogowe

Zwrot VAT za materiały budowlane - deski podłogowe
Zwrot VAT za materiały budowlane - deski podłogowe

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że osoby odliczające część VAT od desek podłogowych użytych podczas budowy lub remontu mogą mieć czasem problemy ze skutecznym odliczeniem.

Przekonał się o tym pewien pan, który zapytał Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, czy przysługuje mu zwrot części wydatków poniesionych na zakup deski teak – PKWiU 16.10.10.0 (faktura z dnia 29 grudnia 2009 r.) oraz deski dąb – PKWiU 20.30.12-19.13 (faktura z dnia 30 lipca 2010 r.).

Autopromocja

Organ podatkowy wydał interpretację, w której zaakceptował odliczenie odnośnie deski dębowej ale zakwestionował odliczenie VAT w przypadku deski teak.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.), która weszła w życie z dniem 01 stycznia 2006 r.

W myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1. budową budynku mieszkalnego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W art. 2 pkt 5 ww. ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym została zawarta definicja remontu. W myśl tego przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie – rozumie się przez to wykonanie robót określonych w załączniku do ustawy.

Wykaz robót uprawniających do zwrotu części VAT

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Zgodnie z art. 3 ust. 8 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Wykaz materiałów budowlanych na 2011 rok

W 2011 roku obowiązuje nowy wykaz

Obowiązujący do 31 grudnia 2010 r. wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawniał do otrzymania zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawarty był w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006r. Nr 1, poz. 1).

Zastosowana w ww. wykazie symbolika PKWiU odpowiadała Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, o której mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844; z 2005r. Nr 90, poz. 760) - przypis 2 ww. obwieszczenia.

Jak wynika z brzmienia § 2 ww. rozporządzenia zastosowanie znajdowała Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Natomiast od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 01 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. Min. Infrastruktury Nr 11, poz. 35).

Wykaz ten opiera się na symbolach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Wyliczenie zawarte w tymże wykazie materiałów budowlanych (jak i w poprzednio obowiązującym) ma charakter enumeratywny i jest wykazem (katalogiem) zamkniętym. W wykazie tym zostały ściśle określone nazwy towarów oraz ich symbole PKWiU, które podlegają zwrotowi.

Wykaz zawiera szczegółowe zestawienie materiałów budowlanych wymienionych z nazwy i symbolu, ale przewiduje również w swej specyfikacji materiały budowlane, które bez względu na symbol PKWiU podlegają rozliczeniu.

W celu wyeliminowania wątpliwości dotyczących terminu obowiązywania nowego wykazu oraz załącznika do niego, w tytule obwieszczenia oraz w załączniku do niego umieszczono datę, od której będzie ono obowiązywać, czyli dzień 1 stycznia 2011r.

Dlatego od 1 stycznia 2011r. osoby, które starają się o zwrot VAT związany z zakupem materiałów budowlanych, w celu ustalenia materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do otrzymania zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym winne posługiwać się nowym załącznikiem do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od 01 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

W tym wykazie zastosowano symbolikę PKWiU odpowiadającą klasyfikacji wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

W związku jednak z tym, że na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) do dnia 31 grudnia 2010r. do celów opodatkowania m.in. podatkiem od towarów i usług stosowało się klasyfikację PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 1997r. a równocześnie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej od dnia 01 stycznia 2009r. obowiązywała już Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w praktyce może wystąpi sytuacja, w której osoby starające się o zwrot VAT po dniu 31 grudnia 2010r. (składające wniosek po tym dniu) będą dysponować fakturami, na których materiały budowlane będą opisane według symboliki pochodzącej z różnych klasyfikacji, zarówno z PKWiU z 1997r. jak i z PKWiU z 2008 r.

Jednakże niezależnie od tego składając wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym po 31 grudnia 2010 r. i ustalając listę materiałów budowlanych, których zakup będzie uprawniał do ww. zwrotu należy analizować ją na podstawie nowego wykazu, stanowiącego załącznik do ww. obwieszczenia Ministra Infrastruktury z 3 września 2010 r., bez względu na to czy faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wystawione zostały w 2011 r. czy wcześniej i czy zawierają symbole PKWiU z 2008 r. czy z 1997 r.

Zatem sporządzając wniosek o zwrot VAT na materiały budowlane w 2011r. podatnicy powinni posługiwać się nowym – stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. - wykazem materiałów budowlanych, opierającym się na symbolach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.

Wnioskodawca miał właśnie taką sytuację.

Faktury z 2009 r. i 2010 r.

Na fakturze VAT z dnia 29 grudnia 2009 r., dokumentującej zakup deski teak został wpisany symbol PKWiU – 16.10.10.0. Symbol ten odpowiadał Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.

Natomiast na fakturze z dnia 30 lipca 2010 r., dokumentującej zakup deski dąb wnioskodawca posiadał PKWiU – 20.30.12-19.13, którego nie był w stanie przyporządkować do wykazu materiałów budowlanych obowiązującego od dnia 01 stycznia 2011 r. a zamieszczonego w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010r..

Jednak ustalając po 31 grudnia 2010 r. listę materiałów budowlanych objętych systemem zwrotu podatnicy nie mogą posługiwać się dwoma wykazami w zależności od tego, do którego łatwiej im dopasować znajdujący się na fakturze symbol PKWiU.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach symbol PKWiU danego materiału tylko ułatwia znacznie jego identyfikację, a w szczególności ustalenie czy dany materiał został ujęty w wykazie materiałów obowiązującym danego podatnika na dzień zakupu i w związku z tym, czy z tytułu zakupu danego materiału przysługuje zwrot części podatku VAT.

Nie stanowi jednak jedynego wyznacznika, którym należy się kierować dokonując kwalifikacji danego materiału pod kątem zwrotu części wydatków poniesionych przez podatnika na jego zakup.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że jeżeli na fakturze dokumentującej zakup materiału budowlanego znajduje się materiał z symbolem PKWiU z 1997 r., to w celu ustalenia czy zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z 3 września 2010 r. (opierającym się na symbolach PKWiU z 2008 r.) od tego materiału budowlanego przysługuje podatnikowi zwrot części wydatku poniesionego na jego zakup - należy dokonać porównania odpowiednich symboli starego PKWiU z 1997 r. z symbolami z nowego PKWiU z 2008 r. w celu ułatwienia jego identyfikacji i odnieść to oznaczenie PKWiU do obowiązującego od 1 stycznia 2011r. załącznika do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z 3 września 2010 r.

Przykładowo w przypadku deski dąb winien dokonać porównania PKWiU z 1997r. - 20.30.12-19.13 i przyporządkować mu odpowiednie PKWiU z 2008 r. a następnie odnieść go do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010r .

W PKWiU z 1997r. w grupowaniu 20.30.12 obejmującym „Płyty parkietowe, płyty szalunkowe, gont i dachówki drewniane” wydzielono podgrupę 23.30.12-19 obejmującą „Płyty parkietowe z drewna, pozostałe”, której odpowiada podgrupa w PKWiU z 2008r. - 16.22.10.0 – „Gotowe płyty podłogowe”.

Skoro zatem wykaz materiałów budowlanych stanowiący załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010r., w podgrupie 16.22.10.0 zawiera gotowe pływy podłogowe - jako materiały budowlane od zakupu których podatnikom przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT, to uznać należy, że w grupowaniu tym mieści się również deska dąb.

W konsekwencji więc, przysługuje wnioskodawcy prawo do zwrotu części podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych na jej zakup w związku z remontem domu.

Zauważyć również należy, że w PKWiU z 1997 r. w grupowaniu 20.30.12 obejmującym „Płyty parkietowe, płyty szalunkowe, gont i dachówki drewniane” wydzielono podgrupę 23.30.12-19 obejmującą „Płyty parkietowe z drewna, pozostałe”, bez symbolu „ex”, który oznaczał, iż zakres wyrobów objętych wykazem jest węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Natomiast na fakturze VAT z dnia 30 lipca 2010 r. dokumentującej zakup przez wnioskodawcę deski dąb widnieje symbol PKWiU 20.30.12-19.13.

Oznacza to, że skoro w wykazie widnieje kategoria 20.30.12-19, w więc bardziej ogólna od wskazanej na fakturze wnioskodawcy to materiał ten mieścił się również w ww. podgrupie. Inaczej, PKWiU zakupionej przez wnioskodawcę deki dąb było bardziej szczegółowe niż podane w wykazie stanowiącym załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r., w którym nie zawarto wyłączeń.

Dlatego też można odliczyć część VAT z ww. faktury dokumentującej zakup deski dąb.

Natomiast odnośnie faktury VAT z 29 grudnia 2009 r., dokumentującej zakup deski teak, na której wpisano symbol PKWiU – 16.10.10.0. wg PKWiU z 2008 r. Zatem wnioskodawca nie musi dokonywać powiązania PKWiU z 1997r. z PKWiU z 2008 r. Musi natomiast odnaleźć ten symbol i nazwę materiału w obowiązującym od dnia 01 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r.

I tak w obowiązującym od 01 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r., w pozycji 3 widnieje symbol ex 16.10.10.0, który obejmuje „Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane – wyłącznie :

- klepki, listwy i fryzy do parkietów, niełączone z drewna tropikalnego;

- listwy dębowe do parkietów;

- deszczułki posadzkowe lite z drewna liściastego;

- listwy przyścienne z drewna liściastego;

- klepki, listwy i fryzy na parkiet z drewna liściastego”.

Zgodnie z objaśnieniem umieszczonym pod ww. wykazem dopisek „ex” przed symbolem PKWiU oznacza, że zakres wyrobów objętych wykazem jest węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Znajdujące się pod pozycją 3 wymieniającą oznaczone symbolem PKWiU 16.10.10.0 „Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane” oznaczenie „ex” wskazuje, że wymieniony w tym grupowaniu towar posiada pewne wyłączenia. Dopisek „ex” w sposób jednoznaczny wskazuje, iż w ramach grupowania materiałów 16.10.10.0, których zakup uprawnia do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym objęte są wyłącznie klepki, listwy i fryzy do parkietów, deszczułki. Grupowanie to nie obejmuje zatem desek.

Oznacza to, że zakup deska teak nie uprawnia do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na jej zakup. W konsekwencji wnioskodawcy nie przysługuje prawo do zwrotu części wydatków związanych z zakupem deski teak.

Ponadto materiału tego nie można zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zakwalifikować do żadnej innej grupy materiałów znajdujących się w ww. wykazie stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010r., uprawniającej do zwrotu części wydatków.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy, jakoby mógł odliczyć część wydatków poniesionych na zakup deski teak Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał za nieprawidłowe.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 sierpnia 2011 r. (nr IBPBII/2/415-597/11/AK).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA