| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Zwrot VAT za materiały budowlane - deski podłogowe

Zwrot VAT za materiały budowlane - deski podłogowe

Okazuje się, że osoby odliczające część VAT od desek podłogowych użytych podczas budowy lub remontu mogą mieć czasem problemy ze skutecznym odliczeniem.

Jednak ustalając po 31 grudnia 2010 r. listę materiałów budowlanych objętych systemem zwrotu podatnicy nie mogą posługiwać się dwoma wykazami w zależności od tego, do którego łatwiej im dopasować znajdujący się na fakturze symbol PKWiU.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach symbol PKWiU danego materiału tylko ułatwia znacznie jego identyfikację, a w szczególności ustalenie czy dany materiał został ujęty w wykazie materiałów obowiązującym danego podatnika na dzień zakupu i w związku z tym, czy z tytułu zakupu danego materiału przysługuje zwrot części podatku VAT.

Nie stanowi jednak jedynego wyznacznika, którym należy się kierować dokonując kwalifikacji danego materiału pod kątem zwrotu części wydatków poniesionych przez podatnika na jego zakup.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że jeżeli na fakturze dokumentującej zakup materiału budowlanego znajduje się materiał z symbolem PKWiU z 1997 r., to w celu ustalenia czy zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z 3 września 2010 r. (opierającym się na symbolach PKWiU z 2008 r.) od tego materiału budowlanego przysługuje podatnikowi zwrot części wydatku poniesionego na jego zakup - należy dokonać porównania odpowiednich symboli starego PKWiU z 1997 r. z symbolami z nowego PKWiU z 2008 r. w celu ułatwienia jego identyfikacji i odnieść to oznaczenie PKWiU do obowiązującego od 1 stycznia 2011r. załącznika do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z 3 września 2010 r.

Przykładowo w przypadku deski dąb winien dokonać porównania PKWiU z 1997r. - 20.30.12-19.13 i przyporządkować mu odpowiednie PKWiU z 2008 r. a następnie odnieść go do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010r .

W PKWiU z 1997r. w grupowaniu 20.30.12 obejmującym „Płyty parkietowe, płyty szalunkowe, gont i dachówki drewniane” wydzielono podgrupę 23.30.12-19 obejmującą „Płyty parkietowe z drewna, pozostałe”, której odpowiada podgrupa w PKWiU z 2008r. - 16.22.10.0 – „Gotowe płyty podłogowe”.

Skoro zatem wykaz materiałów budowlanych stanowiący załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010r., w podgrupie 16.22.10.0 zawiera gotowe pływy podłogowe - jako materiały budowlane od zakupu których podatnikom przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT, to uznać należy, że w grupowaniu tym mieści się również deska dąb.

W konsekwencji więc, przysługuje wnioskodawcy prawo do zwrotu części podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych na jej zakup w związku z remontem domu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK