| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Zwrot VAT za materiały budowlane - deski podłogowe

Zwrot VAT za materiały budowlane - deski podłogowe

Okazuje się, że osoby odliczające część VAT od desek podłogowych użytych podczas budowy lub remontu mogą mieć czasem problemy ze skutecznym odliczeniem.

Zauważyć również należy, że w PKWiU z 1997 r. w grupowaniu 20.30.12 obejmującym „Płyty parkietowe, płyty szalunkowe, gont i dachówki drewniane” wydzielono podgrupę 23.30.12-19 obejmującą „Płyty parkietowe z drewna, pozostałe”, bez symbolu „ex”, który oznaczał, iż zakres wyrobów objętych wykazem jest węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Natomiast na fakturze VAT z dnia 30 lipca 2010 r. dokumentującej zakup przez wnioskodawcę deski dąb widnieje symbol PKWiU 20.30.12-19.13.

Oznacza to, że skoro w wykazie widnieje kategoria 20.30.12-19, w więc bardziej ogólna od wskazanej na fakturze wnioskodawcy to materiał ten mieścił się również w ww. podgrupie. Inaczej, PKWiU zakupionej przez wnioskodawcę deki dąb było bardziej szczegółowe niż podane w wykazie stanowiącym załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r., w którym nie zawarto wyłączeń.

Dlatego też można odliczyć część VAT z ww. faktury dokumentującej zakup deski dąb.

Natomiast odnośnie faktury VAT z 29 grudnia 2009 r., dokumentującej zakup deski teak, na której wpisano symbol PKWiU – 16.10.10.0. wg PKWiU z 2008 r. Zatem wnioskodawca nie musi dokonywać powiązania PKWiU z 1997r. z PKWiU z 2008 r. Musi natomiast odnaleźć ten symbol i nazwę materiału w obowiązującym od dnia 01 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r.

I tak w obowiązującym od 01 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r., w pozycji 3 widnieje symbol ex 16.10.10.0, który obejmuje „Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane – wyłącznie :

- klepki, listwy i fryzy do parkietów, niełączone z drewna tropikalnego;

- listwy dębowe do parkietów;

- deszczułki posadzkowe lite z drewna liściastego;

- listwy przyścienne z drewna liściastego;

- klepki, listwy i fryzy na parkiet z drewna liściastego”.

Zgodnie z objaśnieniem umieszczonym pod ww. wykazem dopisek „ex” przed symbolem PKWiU oznacza, że zakres wyrobów objętych wykazem jest węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Znajdujące się pod pozycją 3 wymieniającą oznaczone symbolem PKWiU 16.10.10.0 „Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane” oznaczenie „ex” wskazuje, że wymieniony w tym grupowaniu towar posiada pewne wyłączenia. Dopisek „ex” w sposób jednoznaczny wskazuje, iż w ramach grupowania materiałów 16.10.10.0, których zakup uprawnia do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym objęte są wyłącznie klepki, listwy i fryzy do parkietów, deszczułki. Grupowanie to nie obejmuje zatem desek.

Oznacza to, że zakup deska teak nie uprawnia do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na jej zakup. W konsekwencji wnioskodawcy nie przysługuje prawo do zwrotu części wydatków związanych z zakupem deski teak.

Ponadto materiału tego nie można zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zakwalifikować do żadnej innej grupy materiałów znajdujących się w ww. wykazie stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010r., uprawniającej do zwrotu części wydatków.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy, jakoby mógł odliczyć część wydatków poniesionych na zakup deski teak Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał za nieprawidłowe.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 sierpnia 2011 r. (nr IBPBII/2/415-597/11/AK).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK