| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Zwrot VAT za materiały budowlane – vademecum

Zwrot VAT za materiały budowlane – vademecum

Możliwość uzyskania zwrotu części VAT za materiały budowlane użyte do remontu lub budowy mieszkania lub domu jest jedną z najkorzystniejszych ulg podatkowych w naszym prawie. Zwrot VAT dotyczy wyłącznie udokumentowanych przypadków poniesionych na cele mieszkaniowe po 30 kwietnia 2004 roku. Uzyskanie zwrotu związane jest z szeregiem formalności i wymagań, które dokładnie omawiamy w naszych poradach.

Czy ważne jest kto sfinansował budowę, czy remont?

Jeżeli pieniądze na remont domu pochodziły z innego niż domowego budżetu właściciela może powstać wątpliwość, czy nadal przysługuje prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane. Kwestie tą reguluje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Z przepisów jej wynika, że źródło nie ma znaczenia, dlatego podatnik będzie mógł częściowy uzyskać zwrot.

Zobacz: Czy źródło z jakiego zapłacono za remont domu ma znaczenie przy zwrocie VAT za materiały budowlane?

Jaki zwrot VAT przysługuje za deski podłogowe?

Obliczenie zwrotu VAT w przypadku desek podłogowych stanowi spory problem dla podatnika. W obowiązującym od 01 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r., w pozycji 3 widnieje symbol ex 16.10.10.0, który obejmuje „Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane (…)”. Dopisek „ex” w sposób jednoznaczny wskazuje, iż w ramach grupowania materiałów 16.10.10.0, których zakup uprawnia do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym objęte są wyłącznie klepki, listwy i fryzy do parkietów, deszczułki. Grupowanie to nie obejmuje zatem desek.

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane – deski podłogowe

Czy jest możliwy zwrot VAT za materiały budowlane po zbyciu mieszkania i dla spadkobierców?

Zbycie mieszkania, które wcześniej było przez podatnika remontowane bądź budowane nie ma znaczenia z punktu widzenia możliwości skorzystania ze zwrotu VAT za materiały budowlane – taką interpretację wydał Dyrektor izby Skarbowej w Warszawie. Należy jednak spełnić pewne określone wymagania nałożone na osobę fizyczną, która sprzedała mieszkanie.

Prawo do zwrotu VAT dla spadkobierców przewiduje art. 96par.1 Ordynacji podatkowej, który wyraźnie wskazuje na prawo do zwrotu VAT osób nabywających mieszkanie poprzez dziedziczenie. Sądy administracyjne zajmujące się tą kwestą, w odróżnieniu od organów podatkowych, także stoją na stanowisku takiej korzystnej dla spadkobierców interpretacji przepisów Ordynacji podatkowej.

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane po zbyciu mieszkania

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane dla spadkobierców

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »