| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jak odzyskać VAT z faktury niezapłaconej przez kontrahenta

Jak odzyskać VAT z faktury niezapłaconej przez kontrahenta

Prowadzę niewielką działalność gospodarcza. Kilka miesięcy temu sprzedałem towar nowemu kontrahentowi. Wystawiłem fakturę na sporą kwotę i z tego tytułu odprowadziłem VAT do urzędu skarbowego. Ale kontrahent do tej pory mi nie zapłacił. Czy mogę jakoś odzyskać VAT?

Tak. Jest to tzw. ulga na złe długi.

Ulga na złe długi to inaczej mówiąc możliwość odzyskania zapłaconego do urzędu VAT po wystawieniu faktury, która nie została uregulowana przez kontrahenta. Mowa o tym w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Jakie wierzytelności uprawniają do ulgi

Z treści tego przepisu wynika, że podatnik ma prawo skorygować VAT należny od dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, jeżeli uprawdopodobni nieściągalność wierzytelności.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Od 1 grudnia 2008 r. ustawodawca wprowadził możliwość uznania wierzytelności za nieściągalną jeżeli kontrahent nie zapłacił należności przez 180 dni. Czyli brak zapłaty przez 180 dni od daty płatności na fakturze wystarczy do uprawdopodobnienia nieściągalności tego długu, nawet gdy nie podjęliśmy żadnych działań windykacyjnych.

Przedsiębiorcy nie muszą już więc spełniać warunków z ustawy o PIT, pozwalających na zaliczenie wierzytelności do kosztów.

Skorzystać z ulgi można tylko wtedy, gdy wierzytelność i VAT należny były wykazane w deklaracji, a wierzytelność nie została zbyta.

Przed nowelizacją ustawy o VAT wierzyciel miał pięć lat na korektę (licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura), obecnie ma tylko dwa lata (liczone od końca roku, w którym wystawiono fakturę). Czyli obecnie jest mniej czasu na skorzystanie z ulgi.

Wydaje się, że nowe zasady dotyczą także wierzytelności powstałych przed 1 grudnia 2008 r., które nie zostały zapłacone w okresie180 dni. Przedmiotowa nowelizacja ustawy o VAT nie zabrania bowiem tego.

Firma A wystawiła fakturę za usługę w maju 2008 r. Kontrahent jednak nie uregulował należności. Firma A ma do końca 2010 r. czas na dokonanie korekty podatku należnego

Wymagania wobec kontrahenta

VAT można odzyskać tylko z faktury dokumentującej sprzedaż na rzecz zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT. Nie skorzystamy z tej ulgi, jeżeli współpracowaliśmy z kontrahentem zwolnionym z VAT bądź sprzedawaliśmy towary osobom fizycznym, które nie są podatnikami.

Ponadto kontrahent w momencie dokonywania transakcji nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Należy, także sprawdzić‚ czy dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT w momencie dokonywania korekty.

Taki warunek musi spełniać również wierzyciel. Z kolei podczas sporządzania korekty, dłużnik może znajdować się w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

avatar

2013-09-11 14:51 Zgłoś

A co ma zrobić przedsiębiorca, jeśli dłużnik ( spółka z o.o.)nie ma adresu do korespondencji,nie jest w likwidacji, ani upadłości, nie jest również czynnym płatnikiem podatku VAT ??? Widnieje w KRS jako istniejąca spółka, ale bez adresu ( adres użyty wcześniej do wpisu w KRS po odsprzedaży spółki na obcokrajowca był przewałką i właściciel nieruchomości nie miał pojęcia o tym, że na jego adres ktoś zarejestrował spółkę ( adres hotelu). Gdy wierzyciele zaczęli słać pisma i robić osobiste wycieczki sprawa została zgłoszona na policję, z KRS adres usunięto, prokuratura sprawę umorzyła a ja zostałam z przysłowiową ręką w nocniku, bo jak mam odzyskać podatki zapłacone do urzędu, które urzędowi się nie należą, bo ja nie dostałam nawet złamanego grosza, poniosłam tylko straty. Jak mogą odzyskać choć te niesłusznie zapłacone podatki takie osoby jak ja???

avatar

2013-05-21 17:40 Zgłoś

Kancelaria ds. Obsługi Przedsiębiorstw: "Jesteśmy jedyną kancelarią w Polsce obsługującą sprawy przez Internet z całego kraju i to ze znakomitymi oraz udokumentowanymi wynikami." - a skrzynkę mailową macie na serwerze Google, brawo!

avatar

2013-04-30 18:05 Zgłoś

kancelaria.prawna.mdp@gmail.com ale gadasz glupoty

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem Infor.pl »