| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty VAT

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty VAT

Chcę wycofać samochód z działalności gospodarczej i przeznaczyć go na własne prywatne potrzeby. Czy po takiej zmianie wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego ? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

• w okresie od 22 sierpnia 2005 r. w wysokości 60% tej kwoty i nie więcej niż 6000 zł, a wystarczającym warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest wyłącznie półroczny okres ich używania do prowadzonej działalności.

Ponieważ jednak od momentu jego przekazania do użytkowania a wycofania z działalności nie upłynął okres 5 lat, jest on objęty okresem korekty odliczonego przy jego nabyciu VAT. Skoro jego przekazanie korzystać będzie ze zwolnienia z VAT, a zakupiony został na potrzeby działalności opodatkowanej z prawem do odliczenia VAT, nastąpi zmiana jego przeznaczenia. Do zaistniałej sytuacji zastosowanie będzie miał art. 91 ust. 7 (w związku z art. 91 ust. 4-6) ustawy o VAT.

Przepis ten stanowi, iż korekta odliczonego podatku naliczonego obowiązuje odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Ponieważ czynność przekazania na potrzeby osobiste samochodu używanego w okresie dłuższym niż pół roku i krótszym niż 5 lat podlegać będzie zwolnieniu z VAT, należy uznać, że dalsze jego wykorzystanie służyć będzie czynnościom zwolnionym z VAT (a nie czynnościom opodatkowanym). Zaistniała sytuacja zmienia prawo firmy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego i na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT rodzi obowiązek dokonania korekty pierwotnie odliczonej kwoty podatku naliczonego. Firma zachowa prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego tylko w części dotyczącej okresu, w którym wykorzystywała samochód do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Stanowisko takie potwierdzają również pisma organów skarbowych. Przykładowo: Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim z 5 stycznia 2007 r. nr PP/443-1/2007, Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer z 23 marca 2006 r. nr US 1439/ZV/P/Pr/25/2006, Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z 30 września 2005 r. nr PP/443-77/2/05, Urzędu Skarbowego we Włodawie z 22 września 2005 r. nr NPV-443-13/NO 20/05.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK