| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty VAT

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty VAT

Chcę wycofać samochód z działalności gospodarczej i przeznaczyć go na własne prywatne potrzeby. Czy po takiej zmianie wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego ? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

Załóżmy, że przekazanie ma miejsce w trzecim roku od daty przekazania samochodu do użytkowania. Ponieważ samochód został zakupiony wyłącznie do działalności opodatkowanej, przy nabyciu firma odliczyła VAT w kwocie 6000 zł. Przy przekazaniu firma zastosuje zwolnienie z VAT i jednocześnie dokona korekty 3/5 odliczonej uprzednio kwoty podatku naliczonego. Kwota korekty będzie następująca: 6000 zł × 3/5 = 3600 zł. Wyliczoną kwotę firma powinna wykazać ze znakiem minus w poz. 48 deklaracji VAT-7 w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokona przekazania.

Korekta nie byłaby konieczna, gdyby dotyczyła samochodu niewprowadzonego do środków trwałych firmy lub samochód zostałby nabyty po 1 czerwca 2005 r. za wartość nie wyższą niż 15 000 zł (nie dotyczyłby go 5-letni okres korekty).

Przekazanie samochodu ciężarowego

Korekta odliczonego VAT nie będzie konieczna, jeżeli firma wycofa z prowadzonej działalności samochód ciężarowy i przekaże go na cele osobiste. W takiej sytuacji nie nastąpi zmiana przeznaczenia samochodu, z tego względu, że czynność przekazania będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Samochód nie spełnia w tej sytuacji przesłanek uprawniających do uznania go za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, objęty zwolnieniem z VAT.

Jego przekazanie nie może korzystać również ze zwolnienia na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT. Skoro zatem samochód nabyty został na cele opodatkowane VAT z prawem do odliczenia VAT (w pełnej wysokości) i jego przekazanie również podlega opodatkowaniu, nie zachodzi konieczność korekty odliczonego VAT. W miejsce tej korekty firma zobowiązana jest określić kwotę VAT należnego od przekazania i rozliczyć ją w deklaracji. Za podstawę opodatkowania firma powinna przyjąć w tym przypadku cenę nabycia samochodu bez podatku (art. 29 ust. 10 ustawy).

• art. 7 ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 91 ust. 4-7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1861

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »