| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty VAT

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty VAT

Chcę wycofać samochód z działalności gospodarczej i przeznaczyć go na własne prywatne potrzeby. Czy po takiej zmianie wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego ? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

Tak, konieczność korekty powstanie wówczas, gdy czynność przekazania będzie podlegała zwolnieniu z VAT.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie, kiedy nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu. Jest to uzależnione od tego, czy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Jeśli nie przysługiwało, takie przekazanie nie podlega w ogóle opodatkowaniu, nie rozlicza się tej transakcji w deklaracji VAT-7.

Nie ma również obowiązku dokonywania żadnej korekty, gdyż nie odliczono VAT.

VAT 2011 – czy nieodpłatne przekazania towarów są opodatkowane?

Nieodpłatne świadczenia w VAT po 1 kwietnia 2011 r.

Jan Kowalski zakupił samochód używany za kwotę 20 000 zł. Zakup ten został udokumentowany fakturą VAT marża. Dlatego nie odliczył VAT. Przekazując samochód, nie opodatkowuje tego przekazania.

Gdy odliczyliśmy VAT, w całości lub w części, takie przekazanie samochodu na cele osobiste będzie miało skutki w rozliczeniu VAT. Z pytania nie wynika, czy przekazanie dotyczy samochodu osobowego, czy innego pojazdu samochodowego, od którego nabycia przysługiwało firmie częściowe odliczenie VAT na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, czy też samochodu ciężarowego, od którego Pańska firma była uprawniona do odliczenia VAT w 100%. Rodzaj przekazanego samochodu ma decydujące znaczenie na obowiązek korekty odliczonego VAT, jeżeli przekazanie następuje w okresie 5-letniego okresu korekty. Rozważmy te dwie sytuacje odrębnie.

Przekazanie samochodu, gdy odliczyliśmy VAT w części

Jeżeli na przekazywany na własne potrzeby samochód (wycofany z działalności) firmie przysługiwało częściowe prawo do odliczenia VAT przy jego nabyciu, jego przekazanie (dostawa) również będzie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT.

Zgodnie z tym przepisem zwalnia się z VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych dokonywaną przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zwolnienie ma zastosowanie zatem do dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, od których przysługiwało częściowe prawo odliczenia VAT, tj.:

• w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 sierpnia 2005 r. w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego i nie więcej niż 5000 zł,

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

SIE28
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem Infor.pl »