| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > W jakiej wysokości przysługuje odliczenie VAT z tytułu zakupu samochodu

W jakiej wysokości przysługuje odliczenie VAT z tytułu zakupu samochodu

Podatnik zakupił samochód ciężarowy (do 3,5 t) na firmę. Uzyskał zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, że jest to pojazd dostawczy (3 miejsca siedzące z przodu, z tyłu do przewozu towarów - oplandekowany). Czy VAT od takiego zakupu środka trwałego będzie odliczony tylko w wysokości 60%, czy też będzie można odliczyć VAT w całości?

3) pojazdy samochodowe, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4) pojazdy samochodowe, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5) pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;

6) pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Z pytania wynika, że warunek ten został całkowicie spełniony. Dysponują Państwo bowiem zaświadczeniem wydanym przez okręgową stacje kontroli pojazdów, że samochód spełnia warunki techniczne wymienione w ustawie. Zatem dyspozycja wynikająca z przepisu art. 86 ust. 4 została przez Państwa wypełniona.

Jest to jednoznaczne z tym, iż jako podatnik wykonujący działalność opodatkowaną mają Państwo prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT wynikającego z faktury zakupu przedmiotowego samochodu.

Przedmiotowy samochód będzie bowiem wykorzystywany podczas prowadzenia przez Państwa opodatkowanej działalności gospodarczej, a zatem warunek związku dokonanego zakupu z czynnościami opodatkowanymi VAT jest również spełniony.

• art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »