| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jaka stawka VAT na udostępnianie gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych

Jaka stawka VAT na udostępnianie gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych

Otwieram salon bilardowy. Będę udostępniał na godziny stoły i sprzęt do gry w bilard oraz kilka stołów "piłkarzyków". Czy muszę płacić VAT od tej działalności. Jeżeli tak to jaką stawkę ? Dodatkowo myślę o uruchomieniu kręgielni - jaka jest stawka VAT dla tych usług ?

Tak. Będzie Pan musiał płacić VAT. Stawka od takich usług wynosi 22%.

Usługi polegające na udostępnianiu gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych o symbolu PKWiU 92.72, opodatkowane są według stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. według stawki 22%.

Usługi te nie zostały też przedmiotowo zwolnione z VAT. Można tylko skorzystać ewentualnie ze zwolnienia podmiotowego - do czasu uzyskania przez podatnika 50 tys. zł obrotu.

Trzeba zauważyć, że wg art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W poz. 159a powyższego załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane w PKWiU ex 92.72 - „Usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu.”

Jednak zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego jako wstęp - należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. Jeżeli działalność polega na odpłatnym udostępnieniu użytkownikom gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych, to dokonanie opłaty nie może być tożsame z „wykupieniem wstępu”. Dokonanie opłaty związane jest z uruchomieniem przedmiotowych urządzeń do gry.

Taką niekorzystną interpretację prezentują organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu z 5 czerwca 2007 r., nr NUS-II-PP-443/6/2007/KR.


Natomiast usługi kręgielni sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 92.61 jako „usługi w zakresie stadionów i innych obiektów sportowych” i podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.


Według Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych usługi polegające na udostępnieniu stołów bilardowych po wrzuceniu monety lub żetonu oraz gier w piłkarzyki mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00- usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zwolnione od tego podatku są między innymi usługi związane z rekreacją i sportem oznaczone symbolem PKWiU ex 92.

Jednak zwolnione od podatku VAT są jedynie usługi związane z rekreacją i sportem, gdy
- są świadczone przez podmioty nie mające jako na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków,
- wszelkie zyski, które osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Na takim stanowisku stoi również Ministerstwo Finansów, co potwierdziło z 29 sierpnia 2005 r. nr PP3-812-13/94/2005/JŁ/15PP/SP 15, PP3-812-433/205/JŁ/PP 956.

Jednocześnie w załączniku nr 3 do ustawy, pod poz. 159a ujęte zostały usługi o symbolu PKWiU ex 92.72, tj. usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu


Zgodnie z definicją zawartą w "Słowniku języka polskiego" Wydawnictwo PWN, przez "wstęp" rozumie się "możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestnictwa w czymś". Definicja ta nie zawęża w żaden sposób grona osób, które mogą uczestniczyć w czymś lub gdzieś wejść. Z definicji tej wynika, że każda z dowolnych osób, która zechce wziąć udział w organizowanych imprezach ma do tego prawo i nie może być ograniczona tym, że impreza ma charakter zamknięty.

Takiego charakteru na pewno nie mają - zdaniem fiskusa - opłaty pobierane za korzystanie ze stołu bilardowego lub piłkarzyków. Dlatego usługi te podlegają opodatkowaniu stawką 22%.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »