| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Usługi telekomunikacyjne z zagranicy

Usługi telekomunikacyjne z zagranicy

Prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio przeszedłem na telefonię internetową i otrzymałem pierwsze faktury z zagranicy. Jak mam rozliczyć te faktury ?

Odpowiedź

Mamy do czynienia z importem usług. Usługa jest świadczona w Polsce przez przedsiębiorcę zagranicznego - podlega zatem opodatkowaniu VAT w Polsce.

Na fakturach znajduje się najprawdopodobniej naliczony zagraniczny VAT. Niestety nie może Pan odliczyć sobie tego podatku. Ewentualnie może Pan wystąpić o jego zwrot do administracji podatkowej państwa, gdzie ma siedzibę usługodawca.

 tej sytuacji, w związku z nabywaniem przedmiotowych usług, będą Państwo obowiązani do wystawiania faktur wewnętrznych (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT) z naliczonym polskim VAT według obowiązującej dla usług telekomunikacyjnych stawki 22% (podatek ten stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu - art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT).

Import usług wykazywany jest w poz. 34 i 35 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Obowiązek podatkowy powstawać będzie w omawianym przypadku z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu nabycia tych usług - art. 19 ust. 19 w zw. z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy.

W miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, który w tym przypadku stanowi podatek należny.

Spółka korzysta ze Skype'a. W umowie określono termin płatności na 15 każdego miesiąca. 31 marca spółka otrzymała fakturę za kwiecień. Ponieważ usługę nabywano od podatnika zagranicznego, spółka jest zobowiązana rozliczyć import usług. Obowiązek podatkowy powstanie 15 kwietnia. Dlatego spółka będzie zobowiązana rozliczyć w deklaracji za kwiecień zarówno podatek należny, jak i naliczony.

Podstawę opodatkowania importu usług stanowić będzie w omawianej sytuacji kwota zawierająca naliczony luksemburski VAT (w przykładzie z pytania Czytelnika - 115 zł). Żaden bowiem przepis nie pozwala na wyłączenie z podstawy opodatkowania importu usług naliczonego zagranicznego VAT (podobnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie w piśmie z 18 października 2006 r., nr USPPIV/440/69/06/P-I/90578).

Bez znaczenia jest w omawianej sytuacji ograniczony zakres danych znajdujących się na otrzymywanej przez Państwa fakturze. O wystąpieniu importu usług i powstaniu obowiązku jego rozliczenia nie decyduje bowiem treść otrzymywanej od zagranicznego podatnika faktury, lecz obiektywny fakt nabycia przez polskiego podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT w Polsce usługi świadczonej przez zagranicznego podatnika.

• art. 2 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 19 w zw. z art. 19 ust. 13 pkt 1, art. 27 ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 27 ust. 4 pkt 7, art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »