| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Opodatkowaniu podlegają te towary nieodsprzedane po nabyciu, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Jakie czynności nie podlegają opodatkowaniu VAT?

Opodatkowaniu VAT nie podlegają:

  • transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans,
  • czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Nie opodatkowuje się VAT-em również działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie.

Co należy rozumieć pod określeniem „czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”?

Są to czynności nieskuteczne na gruncie prawa cywilnego – chodzi tu zwłaszcza o czynności wykonywane w ramach działalności przestępczej (np. przemyt narkotyków).

Etap 2

Ustal, czy jesteś podatnikiem VAT


Jeśli wykonujesz samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, to jesteś podatnikiem tego podatku.

Nawet jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie gospodarczej, nie jesteś wpisany do ewidencji działalności gospodarczej czy KRS - możesz zostać uznany za osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Będziesz więc uznany za podatnika VAT.

Wówczas będziesz stosował te same przepisy ustawy o VAT, co osoby mające formalnie zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Podatnikiem VAT jesteś również gdy:

ciąży na Tobie obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną;

jesteś uprawniony do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również gdy jesteś osobą, na którą, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami;

dokonujesz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

jesteś usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju;

nabywasz towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138 (czyli przepisów dotyczących transakcji trójstronnych);

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK