| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Powinieneś dokładnie przeanalizować poszczególne zapisy umowy. Jeśli wprost została w niej zapisana klauzula o przejęciu odpowiedzialności wobec osób trzecich przez zlecającego, to przy spełnieniu pozostałych warunków (które raczej spełnia każda umowa) - wykonywane przez Ciebie w ramach tej umowy czynności nie zostaną uznane za samodzielną działalność gospodarczą opodatkowaną VAT.

Etap 3

Ustal, czy możesz skorzystać ze zwolnienia

Ustalenie, że Twoja działalność nosi cechy działalności samodzielnej nie oznacza, że od razu będziesz zobligowany do rozliczania podatku VAT. Istnieje bowiem szereg zwolnień, z których – spełniając określone warunki – będziesz mógł skorzystać.

Zwolnienia przedmiotowe

Istnieje szereg czynności, towarów i usług, które zostały zwolnione z VAT. Podlegają one zwolnieniu zawsze, niezależnie od tego, kto i jakich okolicznościach je wykonuje. 

Wszystkie zwolnienia przedmiotowe z VAT

Czy wykonywanie wyłącznie czynności zwolnionych przedmiotowo wymaga ewidencjonowania?

Jeśli wykonujesz wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT, nie jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji dla potrzeb VAT, czyli zawierającej dane niezbędne do prawidłowego obliczenia podatku należnego i naliczonego.

W razie jednak dokonania sprzedaży towarów bądź usług podlegających opodatkowaniu jesteś (co do zasady) zobowiązany do obliczenia, zadeklarowania i odprowadzenia do urzędu skarbowego należnego z tego tytułu podatku VAT (patrz zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe). W takim przypadku jesteś też zobowiązany zaprowadzić właściwą ewidencję, gdyż wysokość kwoty uzyskanej ze sprzedaży powinna wynikać z Twojej dokumentacji księgowej. Brak tej dokumentacji może skutkować w razie kontroli oszacowaniem wielkości Twojej sprzedaży oraz obliczeniem wysokości należnego podatku przez organ podatkowy.

Czy limit 150 000 zł wpływa na status podatnika wykonującego wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo?

Jeśli wykonujesz wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT, jesteś podatnikiem zwolnionym od tego podatku z mocy ustawy. Zwolnienie to przysługuje Ci już od początku wykonywania tych czynności, niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu. Nie dotyczy Cię zatem obowiązujący w 2011 r. limit 150 000 zł, gdyż jest to kwota graniczna dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego, a nie tych wykonujących czynności zwolnione przedmiotowo z VAT.

Zwolnienie podmiotowe

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK