| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy można przerobić ciężarówkę na samochód osobowy bez konsekwencji w VAT?

Czy można przerobić ciężarówkę na samochód osobowy bez konsekwencji w VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą. Rok temu kupiłem w Niemczech samochód ciężarowy. Przy nabyciu odliczyłem VAT, podobnie jak przy zakupach paliwa do tego samochodu. Jednak niedawno dokonałem w tym samochodzie pewnych zmian i przeróbek, przez które samochód ten nie może być uznany za ciężarówkę. Czy teraz muszę skorygować odliczony wcześniej VAT?

Nie musi Pan korygować odliczonego VAT, o ile faktycznie od zakupu samochodu minął rok.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 – 7a ustawy o VAT przedsiębiorca, który nabył ciężarówkę może odliczyć cały VAT naliczony zakładając, że taki pojazd będzie służył działalności opodatkowanej. Przepisy wskazują, że odliczenie przysługuje w momencie zakupu, a więc przyszłe zdarzenia nie powinny mieć na to odliczenie wpływu.

W myśl art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, potwierdzeniem czy dany pojazd spełnia wymagania dla pojazdów samochodowych jest dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów. Stacja potwierdza ten fakt w wydanym zaświadczeniu, oraz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, zawierającym właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię takiego zaświadczenia przedsiębiorca powinien złożyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do swojego urzędu skarbowego.

W przypadku, gdy w samochodzie zostały dokonane zmiany, w wyniku których auto to nie spełnia już ustawowych wymagań, przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany zawiadomić pisemnie o tym fakcie urząd skarbowy, w terminie siedmiu dni od tego zajścia. Jeżeli przeróbki w samochodzie zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym przedsiębiorca nabył samochód, jest on zobowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego w całości w deklaracji za okres, w którym je dokonano.

Jeżeli od nabycia do sprzedaży upłynęło więcej niż 12 miesięcy to takich konsekwencji w ustawie o VAT dla przedsiębiorcy nie ma, powinien on jednak pamiętać o skutkach ewentualnej sprzedaży takiego samochodu.

W przypadku zakupu paliwa i jego rozliczenia to dopóki przedsiębiorca jeździ samochodem ciężarowym, dopóty przysługuje mu pełne prawo do odliczania. Natomiast po przeróbkach ciężarówki na samochód osobowy nie odlicza się VAT z faktur za paliwo od momentu zmiany pojazdu na osobowy.


Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK