| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy można przerobić ciężarówkę na samochód osobowy bez konsekwencji w VAT?

Czy można przerobić ciężarówkę na samochód osobowy bez konsekwencji w VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą. Rok temu kupiłem w Niemczech samochód ciężarowy. Przy nabyciu odliczyłem VAT, podobnie jak przy zakupach paliwa do tego samochodu. Jednak niedawno dokonałem w tym samochodzie pewnych zmian i przeróbek, przez które samochód ten nie może być uznany za ciężarówkę. Czy teraz muszę skorygować odliczony wcześniej VAT?

Nie musi Pan korygować odliczonego VAT, o ile faktycznie od zakupu samochodu minął rok.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 – 7a ustawy o VAT przedsiębiorca, który nabył ciężarówkę może odliczyć cały VAT naliczony zakładając, że taki pojazd będzie służył działalności opodatkowanej. Przepisy wskazują, że odliczenie przysługuje w momencie zakupu, a więc przyszłe zdarzenia nie powinny mieć na to odliczenie wpływu.

W myśl art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, potwierdzeniem czy dany pojazd spełnia wymagania dla pojazdów samochodowych jest dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów. Stacja potwierdza ten fakt w wydanym zaświadczeniu, oraz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, zawierającym właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię takiego zaświadczenia przedsiębiorca powinien złożyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do swojego urzędu skarbowego.

W przypadku, gdy w samochodzie zostały dokonane zmiany, w wyniku których auto to nie spełnia już ustawowych wymagań, przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany zawiadomić pisemnie o tym fakcie urząd skarbowy, w terminie siedmiu dni od tego zajścia. Jeżeli przeróbki w samochodzie zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym przedsiębiorca nabył samochód, jest on zobowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego w całości w deklaracji za okres, w którym je dokonano.

Jeżeli od nabycia do sprzedaży upłynęło więcej niż 12 miesięcy to takich konsekwencji w ustawie o VAT dla przedsiębiorcy nie ma, powinien on jednak pamiętać o skutkach ewentualnej sprzedaży takiego samochodu.

W przypadku zakupu paliwa i jego rozliczenia to dopóki przedsiębiorca jeździ samochodem ciężarowym, dopóty przysługuje mu pełne prawo do odliczania. Natomiast po przeróbkach ciężarówki na samochód osobowy nie odlicza się VAT z faktur za paliwo od momentu zmiany pojazdu na osobowy.


Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

reklama

Ekspert:

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »