| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy można wybrać kwartalne rozliczenie w VAT

Kiedy można wybrać kwartalne rozliczenie w VAT

Prowadzę działalność gospodarczą. Podobno mimo dużych przychodów (ponad 1,2 mln euro w 2008 r.) mogę od 2009 roku płacić VAT co kwartał. Czy to prawda?

NIEZUPEŁNIE

Od 2009 roku (jak wszyscy, nie tylko mali podatnicy VAT) będzie Pan mógł co kwartał składać deklarację VAT-7 ale zaliczki trzeba będzie niestety płacić co miesiąc (czyli jak dotychczas).

Zgodnie z art. 99 ustawy o VAT zmienionym ostatnią nowelizacją - podatnicy VAT, inni niż mali podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać kwartalne deklaracje podatkowe. O wyborze kwartalnego sposobu składania deklaracji trzeba zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Czyli jeżeli chciałby Pan składać kwartalnie deklaracje w całym 2009 roku musi Pan zawiadomić naczelnika „swojego” urzędu skarbowego do 25 lutego 2009 r.

Jeżeli są małymi podatnikami według ustawy o VAT, będą wpłacać podatek, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego do obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego.

Aktualne limity obrotu małego podatnika VAT

Jeżeli wartość Pana sprzedaży (liczoną razem z VAT) przekroczyła w 2008 r. równowartość 1 200 000 euro, czyli 4 053 000 zł, to mimo wyboru kwartalnych okresów składania deklaracji musi Pan płacić zaliczki na VAT do urzędu skarbowego co miesiąc – czyli jak dotychczas.

Jeżeli w 2008 roku płacił Pan VAT miesięcznie, a w 2009 r. będzie Pan składał deklaracje kwartalnie, to zgodnie z nowym art. 103 ust. 2e ustawy o VAT będzie Pan płacił zaliczki miesięczne w pierwszym kwartale 2009 w wysokości:

1) za pierwszy miesiąc tego kwartału (styczeń 2009 r.) - w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne (czyli październik 2008 r.),

2) za drugi miesiąc tego kwartału (luty 2009 r.) - w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne (czyli listopad 2008 r.).

Może Pan jednak wpłacać zaliczki miesięczne na VAT w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka (czyli inaczej niż wynika to z art. 103 ust. 2e ustawy o VAT). Warunkiem takiego rzeczywistego ustalania zaliczek jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego zaliczki będą ustalane w faktycznej wysokości rozliczenia, jednak nie później niż z upływem terminu do jej zapłaty (art. 103 ust. 2f ustawy o VAT).


Podstawa prawna:

- art. 99 ust. 3-6, art. 103 ust. 1 - 2g ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm

Paweł Huczko

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »