| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Kary porządkowe w postępowaniu podatkowym

Kary porządkowe w postępowaniu podatkowym

Umiejętne i racjonalne stosowanie przez organ podatkowy kar porządkowych może zdecydowanie zwiększyć prawdopodobieństwo zakańczania prowadzonych postępowań w przewidzianych terminach. Stosowanie kar porządkowych może też spowodować, że podatnicy będą podchodzili do swoich obowiązków w tym zakresie z należytą powagą.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

W trakcie toczącego się postępowania podatkowego, m.in. w zakresie podatków lokalnych, prowadzący je organ podejmuje wiele czynności zmierzających do zebrania takich wiadomości i dowodów, które pozwolą wydać w sprawie rozstrzygnięcie. Zaangażowane w nie są zarówno podatnik, jak też inni jego uczestnicy. Czasem czas trwania tych czynności (np. z powodu bierności innych uczestników postępowania) powoduje, że jest ryzyko zaistnienia sytuacji, w której nie będzie możliwe wydanie w sprawie rozstrzygnięcia lub przedłużenia okresu prowadzenia postępowania poza ramy czasowe przewidziane w art. 139 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (dalej: Ordynacja podatkowa). Co do zasady jest to miesiąc, a w sprawach szczególnie skomplikowanych - dwa miesiące).

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Zapisz się na nasz newsletter

W celu zapobieżenia takiej sytuacji organy podatkowe zostały wyposażone w możliwość nakładania tzw. kar porządkowych stanowiących grzywny pieniężne (art. 262 § 1 Ordynacji podatkowej). Ich maksymalną wysokość odrębnie na każdy rok podatkowy określa Minister Finansów. Maksymalna wysokość kary porządkowej w 2014 roku to kwota 2,8 tys. zł.

 

INFORLEX.PL Sektor Publiczny poleca artykuł Kary porządkowe w postępowaniu podatkowym

 

Artykuł opisuje zasady stosowania akr porządkowych w postępowaniu podatkowym, a w szczególności:

Przesłanki nałożenia kary

Adekwatność kary do zawinienia

Procedura odwoławcza

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »