| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Czy następca prawny może wystawić fakturę VAT

Czy następca prawny może wystawić fakturę VAT

Czy jest możliwe wystawienie duplikatów faktur przez następcę prawnego spółki jawnej, która została przejęta przez spółkę z o.o.? Czy przysługuje nam prawo do odliczenia VAT z takiej faktury? Kto powinien widnieć jako sprzedawca: poprzednia czy nowa spółka?

RADA

Tak, jest możliwe wystawienie duplikatu faktury przez następcę prawnego. Przysługuje prawo do odliczenia VAT z takiej faktury. Jako sprzedawca powinna widnieć spółka, która wystawiła fakturę pierwotną.

UZASADNIENIE

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1) łączenia się:

l osób prawnych,

l osobowych spółek kapitałowych,

l osobowych i kapitałowych spółek handlowych;

2) łączenia się przez przejęcie:

l innej osoby prawnej (osób prawnych),

l osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych)

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Oznacza to, że spółka z o.o., która przejęła spółkę jawną, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przejmowanej spółki. Do podstawowych obowiązków podatników VAT należy obowiązek wystawiania faktury dokumentującej dokonanie sprzedaży.

Gdy natomiast oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu lub zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

Jak więc widać z przedstawionych przepisów prawa, duplikat faktury VAT wystawia sprzedawca na wniosek nabywcy wyłącznie w przypadku, gdy jej oryginał ulegnie zniszczeniu bądź zaginie. Skoro fakturę pierwotną wystawiła spółka, która została przejęta, i faktura ta zaginęła - jej następca prawny ma obowiązek wystawić jej duplikat. Wystawiamy duplikat faktury, jeżeli są spełnione poniższe warunki:

l oryginał faktury bądź faktury korygującej zaginął lub uległ zniszczeniu,

l nabywca zwrócił się z wnioskiem o wystawienie duplikatu faktury do sprzedawcy.

Wystawiając duplikat, należy pamiętać, że dane zawarte w duplikacie faktury VAT muszą być zgodne z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej będącej w posiadaniu sprzedawcy. Duplikat faktury jest powtórzeniem danych zawartych w fakturze pierwotnej.

Ponownie wystawiona faktura musi posiadać dodatkowo wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. Dlatego jako sprzedawcę należy wpisać spółkę przejmowaną.

l art. 93 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635

l § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »