| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Jakie sankcje grożą za nierozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Jakie sankcje grożą za nierozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia

W 2006 r. nabyłem części do maszyny. Ponieważ na fakturze nie było NIP, nie rozliczyliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia. Obecnie znowu dokonałem zakupu. Okazało się, że sprzedawca jest podatnikiem VAT UE i był nim również wtedy, gdy dokonałem pierwszego zakupu. Nie zdążyłem dokonać korekty, gdyż rozpoczęła się kontrola. Czy grożą mi jakieś sankcje, transakcja ta jest przecież neutralna?

RADA

W przedstawionym stanie faktycznym grożą Panu sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Prawdopodobnie organ podatkowy nie uwzględni podatku naliczonego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Obowiązek rozliczenia VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstaje, pod warunkiem że podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem podatku lub podatku od wartości dodanej. Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, sprzedawca był zarejestrowanym podatnikiem VAT w momencie dokonania pierwszej dostawy. Oznacza to, że miał Pan obowiązek rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. W tym celu powinien Pan udokumentować transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów fakturą wewnętrzną.

Nie rozliczając przedmiotowej transakcji, naraża się Pan na odpowiedzialność karną skarbową (kara grzywny za wykroczenie skarbowe).

Zgodnie z art. 61 k.k.s., kto nierzetelnie prowadzi księgę, podlega karze grzywny za przestępstwo skarbowe do 240 stawek dziennych. W sprawach mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego powyżej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Księgą w rozumieniu przepisów karnych skarbowych jest również ewidencja dla celów VAT.

Definicja księgi prowadzonej nierzetelnie znajduje się w § 22 art. 53 k.k.s. Księga nierzetelna jest to księga prowadzona niezgodnie ze stanem rzeczywistym, a więc zawierająca dane nieprawdziwe bądź też niezawierająca tych danych, które powinny się w niej znajdować.

Należy jeszcze dodać, że nierzetelne prowadzenie księgi może polegać nie tylko na czynieniu w niej zapisów nieprawdziwych, ale także na zaniechaniu odnotowania w niej niektórych zdarzeń, podlegających - zgodnie z obowiązującymi przepisami - takiemu wpisowi.

Ponadto w tym przypadku organ podatkowy prawdopodobnie nie uwzględni podatku naliczonego wynikającego z wewnątrzwspólnotowego nabycia. Organy podatkowe uznają bowiem, że prawo do doliczenia jest uprawnieniem podatnika, a nie jego obowiązkiem. Dlatego organy podatkowe nie mają obowiązku jego uwzględniania. W wyroku z 13 grudnia 2005 r. NSA, sygn. akt I FSK 340/05, czytamy: „Gdy podatnik nie złożył deklaracji lub nie uwzględnił w złożonej deklaracji faktur, na podstawie których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie może tego uczynić za niego organ wydający decyzję na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)”.

- art. 61 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - Dz.U. Nr 83, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 61, poz. 410

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »