| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Jakie skutki wywołuje wystawienie po terminie faktury dokumentującej sprzedaż towarów

Jakie skutki wywołuje wystawienie po terminie faktury dokumentującej sprzedaż towarów

W naszej firmie zdarza się, że faktura zostaje wystawiona z opóźnieniem, w dłuższym terminie niż 7 dni od dnia wydania towaru. Czy tak wystawiona faktura ma skutki w rozliczeniu VAT?

Podstawowym skutkiem wystawienia faktury po terminie u sprzedawcy jest to, że faktura nie będzie wyznaczać terminu powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli sprzedawca wystawi fakturę w terminie późniejszym niż siedem dni od dnia wykonania czynności, to moment powstania obowiązku podatkowego nie wyznacza wówczas data wystawienia faktury, tylko siódmy dzień od dnia wydania towaru lub dzień otrzymania zaliczki.

Sprzedawca może ponieść negatywne skutki wynikające z wystawienia opóźnionej faktury w następnym miesiącu, niż powstał obowiązek podatkowy od danej czynności, gdy rozliczy określony w niej obrotu i kwoty należnego VAT w rozliczeniu za miesiąc jej wystawienia.

Przykład

Firma prowadzi handel materiałami budowlanymi. 21 stycznia 2008 r. wydała towar nabywcy, który w tym dniu odebrał towar własnym środkiem transportu. Ostateczny termin wystawienia faktury to 28 stycznia 2008 r. Firma jednak wystawiła fakturę z opóźnieniem, dopiero 8 lutego. Wobec tego obowiązek podatkowy powstał zgodnie z regulacją art. 19 ust. 4, tj. 28 stycznia. Podatek należny powinien być rozliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w VAT, tj. za styczeń. W przeciwnym razie dojdzie do zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty zwrotu lub kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Wszystkie te przypadki spowodują możliwość zastosowania sankcji w wysokości 30% tego zawyżenia (lub zaniżenia zobowiązania).

Konsekwencji takich oczywiście nie będzie, jeżeli firma, mimo wystawienia faktury z opóźnieniem w lutym, uwzględni tę sprzedaż prawidłowo w deklaracji VAT za styczeń.

WAŻNE!

Wystawienie faktury z opóźnieniem skutkuje zmianą momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Niezależnie od tego, kiedy faktura VAT zostanie wystawiona (lub nie zostanie wystawiona w ogóle), obrót i należny VAT należy wykazać w rozliczeniu za miesiąc, w którym obowiązek ten powstał.

Obowiązek właściwego zaewidencjonowanie obrotu przez podatnika wymusza przepis art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, który stanowi, iż podatnik powinien prowadzić ewidencję w taki sposób, aby na jej podstawie można było prawidłowo sporządzić deklarację podatku od towarów i usług.

Wprawdzie przepisy ustawy o VAT nie przewidują sankcji za opóźnione wystawienie faktury lub niewystawienie jej, to jednak czynią to regulacje Kodeksu karnego skarbowego. W myśl art. 54 k.k.s. podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, przez co naraża Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK