| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Jakie skutki wywołuje wystawienie po terminie faktury dokumentującej sprzedaż towarów

Jakie skutki wywołuje wystawienie po terminie faktury dokumentującej sprzedaż towarów

W naszej firmie zdarza się, że faktura zostaje wystawiona z opóźnieniem, w dłuższym terminie niż 7 dni od dnia wydania towaru. Czy tak wystawiona faktura ma skutki w rozliczeniu VAT?

Natomiast gdy podatnik nie wystawi faktury, ale uwzględni ją w deklaracji i rozliczy podatek należny z tytułu dokonanej transakcji, to czyn ten podlega - na podstawie art. 6 2 § 1 k.k.s. - karze grzywny do 180 stawek dziennych.

Nabywca towaru w zasadzie nie ponosi żadnych konsekwencji otrzymania faktury wystawionej po terminie. Przepisy precyzyjnie określają termin, w jakim może on odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT. Z faktury dokumentującej nabycie towarów prawo do odliczenia podatku przysługuje mu w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę, albo w rozliczeniu za miesiąc następny, pod warunkiem otrzymania towaru. Opóźnione wystawienie faktury przez sprzedawcę w żaden sposób nie wpływa na termin tego odliczenia, nawet jeśli fakturę otrzyma po upływie znacznego upływu czasu od daty nabycia towaru. Wydaje się, że maksymalnym terminem odliczenia podatku naliczonego jest upływ terminu, w którym przedawnia się zobowiązanie podatkowe, którego dotyczy faktura (tj. 5 lat). Ale nie oznacza to, że taki fakt jest dla niego korzystny. Ponosi on w takiej sytuacji wymierne konsekwencje finansowe, gdyż w rezultacie odlicza z niej VAT później, niż mógłby to uczynić. Wymiernym skutkiem takiej sytuacji jest dla niego opóźnione skorzystanie z przysługującego mu prawa do zmniejszenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury. W konsekwencji powoduje to powstanie wyższej kwoty zobowiązania podatkowego albo zobowiązania podatkowego zamiast nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w deklaracji VAT za miesiąc, w którym nabywca fakturę tę powinien otrzymać.

Przykład

Spółka Alfa otrzymała w lutym fakturę z datą wystawienia 20.02.2008 r., dokumentującą zakup materiałów budowlanych dokonany 15 grudnia 2007 r. W fakturze wykazano wartość dostawy 25 000 zł, a należny VAT 5500 zł. Spółka może odliczyć z niej podatek naliczony w rozliczeniu za luty albo za marzec. W rozliczeniu za grudzień spółka wykazała kwotę podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego w wysokości 3500 zł. Gdyby faktura została wystawiona w ustawowym terminie, w grudniu, i spółka otrzymała ją również w tym miesiącu, miałaby prawo uwzględnić ją w rozliczeniu za ten miesiąc. W rezultacie wykazałaby zamiast zobowiązania podatkowego w VAT w kwocie 3500 zł kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w wysokości 2000 zł. Jest to niewątpliwie istotna różnica.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »