REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedłużanie postępowań przez organy podatkowe

Przedłużanie postępowań przez organy podatkowe / Fot. Fotolia
Przedłużanie postępowań przez organy podatkowe / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w sprawie bezprawnych i kosztownych dla budżetu działań organów podatkowych wobec podatników polegających na bezprawnym przedłużeniu postępowań podatkowych.

W maju br. poseł „Twojego Ruchu” Maciej Mroczek zgłosił interpelację nr 26630, poseł przedstawił następujący stan faktyczny:

Autopromocja

Czynności bezprawnego i kosztownego dla budżetu działania organów podatkowych wobec poatników dotyczą postępowań w zakresie tzw. nieujawnionych źródeł przychodów, wznowionych w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r., sygn. akt SK 18/09. W orzeczeniu tym trybunał uznał w pkt 2, że art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2006 r., jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Skutkiem tej niezgodności był masowy napływ wniosków podatników o wznowienie postępowań zakończonych już decyzją ostateczną. Szacuje się, że wnioski złożyła 1/3 uprawnionych podatników.

W zakresie złożonych wniosków organy podatkowe wznowiły postępowania i wobec bezprawności wydanych uprzednio decyzji wymiarowych powinny wydać rozstrzygnięcia uchylające pierwotne decyzje wymiarowe i umarzające postępowania. W konsekwencji zapłacone w oparciu o te decyzje podatki powinny zostać zwrócone wraz z odsetkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety organy podatkowe w sposób bezprawny przedłużają postępowania, czym ponownie naruszają prawa podatników i narażają budżet państwa na dodatkowe koszty z tytułu stale narastających odsetek.

Zobacz wskaźnik: Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Kary porządkowe w postępowaniu podatkowym

Pod koniec ubiegłego roku postępowania wznowieniowe zostały zawieszone w związku z pismem, jakie marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o wyjaśnienie wątpliwości co do zasad stosowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r. (sygn. akt 18/09). Przyczyną wystąpienia marszałek Sejmu do Trybunału Konstytucyjnego były rzekome rozbieżności w orzecznictwie sądowym dotyczące skutków prawnych wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2013 r. (sygn. akt 18/09). Trudno mówić o rozbieżnościach, jeśli z dostępnych danych wynika, iż sądy administracyjne wydały cztery wyroki niekorzystne dla podatników i ok. czterysta korzystnych.

Ponadto pismo, które Marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego, nie jest zagadnieniem wstępnym, w rozumieniu art. 20§ 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, na co powołują się organy podatkowe. Przesłanka do zawieszenia postępowań zatem nie występuje.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Można podejrzewać, że fiskus w oparciu o uzyskane odgórnie instrukcje celowo odwleka wypłaty podatków wraz z odsetkami na rzecz podatników, aby o ich skutki budżetowe martwiła się następna ekipa rządząca.

Stać się może tak dlatego, że termin do udzielenia wyjaśnień przez Trybunał Konstytucyjny nie jest oznaczony, a biorąc pod uwagę terminy rozstrzygnięcia spraw przez trybunał, przyjąć można, iż będzie to termin znacząco odległy.

W związku z powyższym poseł zadał poniższe pytania:

1. Czy Ministerstwo Finansów oszacowało już przybliżoną kwotę odsetek, które będą naliczone za zwłokę w związku z przedłużającym się procesem?

2. Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Finansów, aby problem szybko rozwiązać?

Jak uniknąć kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych

W swojej odpowiedzi, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Janusz Cichoń, w pierwszej kolejności wyjaśnił kwestię zagadnienia wstępnego oraz zasadność jego zastosowania w przedstawionej w interpelacji sprawie.  Zaznaczył, że przedstawione Trybunałowi Konstytucyjnemu przez marszałka Sejmu pozostawały w ścisłym i bezpośrednim związku i opisał poszczególne etapy tego postępowania. Jednakże dla podatnika najważniejsza jest konkluzja i odpowiedź na zadane w interpelacji pytania, na które Janusz Cichoń odpowiedział następująco:

[...] pragnę poinformować, że niezwłocznie po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny postanowienia z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt SK 18/09, Ministerstwo Finansów poinformowało podległe organy o ustąpieniu przyczyny zawieszenia postępowań zainicjowanych wnioskami o wznowienie złożonymi w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2013 r., sygn. akt SK 18/09. Obligowało to organy do podjęcia z urzędu zawieszonych postępowań. Za okres ww. zawieszenia (około czterech miesięcy) przysługuje oprocentowanie nadpłaty. Wysokość oprocentowania odpowiada odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych. Od dnia 4 lipca 2013 r. stawka odsetek za zwłokę wynosi 10% w stosunku rocznym.

Zapraszamy do dyskusji na forum


oprac. Łukasz Czucharski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    REKLAMA