| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Przedsiębiorca, który nie zapłaci zobowiązania na rzecz państwa w terminie jest zmuszony doliczać odsetki do zaległości. Ten temat może jednak budzić liczne wątpliwości dotyczące tego kiedy zapłata odsetek jest potrzebna, a także jak formalnie dokonać wpłaty odsetek, żeby mieć pewność, że zaległość przestanie istnieć.

Kwota odsetek od zaległości podatkowej jest traktowana tak samo, jak sama kwota zaległości. Oznacza to, że niezapłacenie odsetek jest równoznaczne z tym, że zaległość nadal istnieje (wynosi tyle, ile odsetki). A zatem możliwa jest sytuacja, w której od odsetek należy naliczyć kolejne odsetki. Warto tę sytuację opisać na przykładzie.

Przedsiębiorca miał do zapłaty 5000 zł zaliczki na podatek dochodowy płatnej do 20 sierpnia, ale w wyniku przeoczenia nie dokonał wpłaty. O płatności przypomniał sobie 20 września, ale zapłacił tylko zaległą kwotę – bez odsetek. Jako że odsetki za ten okres i tę kwotę wynoszą 42 zł jest to nadal zaległość. Przedsiębiorca uregulował ją 10 października. Dla tych 42 zł także musiał obliczyć odsetki od pierwotnego terminu zapłaty (20 sierpnia), które wynoszą 1 zł, a takiej kwoty odsetek nie trzeba płacić.

Przelew zawierający tylko odsetki opisuje się tak samo, jak przelew dotyczący pierwotnej zaległości.


Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK