| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Sankcje z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej

Sankcje z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej

Zgłoszenie zmiany miejsca używania kasy rejestrującej jest obowiązkiem każdego podatnika wykorzystującego kasy w swojej działalności. Termin na złożenie wniosku z informacją o zmianie miejsca używania kasy powinien być złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dokonanej zmiany. Jeżeli nie dojdzie do zgłoszenia bądź podatnik spóźni się z takim wnioskiem nie podlega odpowiedzialności karno skarbowej.

Zmiana miejsca używania kasy rejestrującej

Zakres obowiązków podatników związanych ze zmianą miejsca używania kasy rejestrującej określają przepisy § 14 ust. 5–7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Z przepisów tych wynika, że:

- zmiana miejsca używania kasy nie wymaga odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 14 ust. 7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),

- w przypadku zmiany miejsca używania kasy podatnik zapewnia dokonanie zmiany w książce kasy w zakresie określenia miejsca używania kasy oraz zapewnia dokonanie zmiany danych zapisanych w pamięci kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po zmianie kasa będzie używana (§ 14 ust. 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),

Gdy nie ma sprzedaży nie ma też obowiązku posiadania kasy fiskalnej

- podatnik w terminie siedmiu dni od dnia zmiany miejsca używania kasy informuje o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne danych dotyczących kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (§ 14 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Sankcje za brak zmiany danych

Kodeks Karny Skarbowy oraz ustawa o VAT nie reguluje kwestii sankcji dotyczącej nie spełnienia powinności zgłoszenia w terminie zmiany używania kasy. Natomiast gdy w pamięci kasy nie zostały zmienione dane dotyczące adresu punktu sprzedaży, a uległ on zmianie, podatnik może odpowiadać za wykroczenie skarbowe.

Brak wprowadzenia zmiany adresu do pamięci kasy określa się jako wadliwe prowadzenie księgi i może skutkować karą grzywny za popełnienie wykroczenia skarbowego, o czym stanowi art. 61 k.k.s. Przy zmianie miejsca używania kasy nie trzeba odczytywać zawartości pamięci kasy fiskalnej.

Rejestracja sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej - działalność okresowa

Zatem, aby uniknąć odpowiedzialności przy zmianie miejsca używania kasy należy bezwzględnie pamiętać o zmianie adresu w pamięci kasy, jak również o terminowym złożeniu wniosku do urzędu skarbowego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK