| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Czy błędna interpretacja chroni podatnika

Czy błędna interpretacja chroni podatnika

Wystąpiliśmy do urzędu o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie stawki VAT. Okazało się, że interpretacja jest błędna. Stosujemy się jednak do niej przy sprzedaży swoich produktów. Wiedząc o błędzie, zaniżamy zobowiązanie podatkowe. Stosujemy stawkę 7%, a prawidłowa wynosi 22%. Obawiamy się kontroli podatkowej. Nasz szef nie chce stosować stawki niezgodnej z interpretacją wydaną w naszej indywidualnej sprawie. Jak się powinniśmy zachować?

W takim przypadku warto się powołać na wyrok WSA w Warszawie z 26 marca 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 2223/07).

Z opisanej w wyroku sytuacji wynikało, że spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację, czy dokonana przez nią sprzedaż praw podlega VAT, czy też podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Urząd odpowiedział, że transakcja podlega tylko PCC. Podatnik zastosował się do interpretacji. Po pewnym czasie uznał ją jednak za błędną i wystąpił o zwrot nadpłaconego podatku. Urząd zwrócił PCC, ale stwierdził, że transakcja powinna być opodatkowana VAT. Naliczył także odsetki za zwłokę. Uznał, że podatnik nie zastosował się do interpretacji, więc nie przysługuje mu wynikająca z niej ochrona.

Sąd nie przychylił się do argumentacji organu podatkowego i uchylił decyzję zobowiązującą podatnika do zapłaty odsetek. Podatnik uzyskał zwrot nadpłaconego podatku.

• art. 14 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1671

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK