| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Opłata za wydanie interpretacji podatkowej jest kosztem

Opłata za wydanie interpretacji podatkowej jest kosztem

Przedsiębiorca, który poniósł opłatę za wydanie interpretacji podatkowej, może taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Ma kłopot z prawidłowym rozliczeniem VAT od transakcji z zagranicznym kontrahentem. Planuje wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej.

- Czy opłata za wydanie interpretacji może być zaliczona do kosztów podatkowych - pyta pan Krzysztof z Wrocławia w liście do redakcji GP.

Podatnik może taką opłatę zaliczyć do kosztów. Marcin Biernacki, prezes zarządu firmy Biernacki w Krakowie, wyjaśnia, że zgodnie z art. 14 f ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych podlegają opłacie w wysokości 75 zł (opłata ta zostanie wkrótce obniżona do 40 zł) lub wielokrotności tej kwoty, w przypadku wniosków dotyczących wielu odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych.

- Opłaty za wydanie interpretacji podatkowych należy traktować jako koszty związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, które ponoszone są w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów - podkreśla Marcin Biernacki.

Dodaje, że opłaty te nie są wymienione w katalogach wydatków, które nie mogą być kosztami (art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT), należy więc traktować je jako pośrednie koszty uzyskania przychodu.

- Zwrócenie się przez przedsiębiorcę z wnioskiem o wydanie interpretacji ma na celu właściwe i zgodne z prawem ujęcie zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych lub podatkowych prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa - tłumaczy Marcin Biernacki.

Otrzymanie interpretacji i zastosowanie się do niej jest więc pewnego rodzaju zabezpieczeniem się przed ewentualnymi negatywnymi skutkami kontroli skarbowych, podczas których rozwiązania przyjęte przez podatnika mogłyby zostać zakwestionowane, a zastosowane sankcje mogłyby doprowadzić nawet do upadku firmy.

Stwierdza też, że ze względu na zawiłość, niejednoznaczność i dużą zmienność prawa podatkowego w Polsce ponoszenie przez przedsiębiorców wydatków na urzędowe interpretacje jest uzasadnione, a często nawet konieczne.

Ważne!

Od 20 września opłata za wydanie interpretacji podatkowej będzie wynosić 40 zł, zamiast obecnych 75 zł

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK