| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego i sprawozdania finansowego

Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego i sprawozdania finansowego

Złożyłem w urzędzie skarbowym po upływie obowiązującego terminu zeznanie roczne CIT-8 oraz wszelkie inne dokumenty z nim związane. Po upływie 2 miesięcy zostałem wezwany i wymierzono mi mandat w wysokości 300 zł za nieterminowe złożenie zeznania CIT-8. Po upływie kolejnych kilku miesięcy urząd wszczął postępowanie i skierował sprawę wraz z aktem oskarżenia do sądu z zarzutem nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego. Czy nie można było wymierzyć mi jednego wspólnego mandatu? A może mogę za ten drugi czyn też zapłacić mandat?


Złożenie zeznania rocznego CIT-8 i sprawozdania finansowego po terminie oznacza naruszenie przepisów dwóch różnych ustaw. W przypadku nieterminowego złożenia zeznania CIT-8 czyn ten sankcjonuje kodeks karny skarbowy, a drugi z czynów dotyczący nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego sankcjonują art. 77-79 ustawy o rachunkowości.

W jednym i drugim przypadku postępowanie przygotowawcze może prowadzić urząd skarbowy. Przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące niezłożenia lub nieterminowego składania sprawozdań finansowych nie wymieniają w swym katalogu kar postępowania mandatowego. Czyny z ustawy o rachunkowości zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 2, karą grzywny lub obu tym karom łącznie. Dla tego rodzaju postępowania możliwe jest tylko wszczęcie postępowania i skierowanie sprawy do sądu wraz z aktem oskarżenia. Jeśli czyn w oczach sprawcy nie budzi wątpliwości, sprawca może złożyć w sądzie, przed rozpoczęciem rozprawy, wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy. Takie rozwiązanie skróci czas i koszty prowadzonego postępowania, a także pozwoli oskarżonemu na uzgodnienie wysokości kary lub środków karnych.

Renata Malicka

Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Podstawa prawa:

• art. 77-79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.),

• art. 335 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 z późn.zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK