| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego i sprawozdania finansowego

Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego i sprawozdania finansowego

Złożyłem w urzędzie skarbowym po upływie obowiązującego terminu zeznanie roczne CIT-8 oraz wszelkie inne dokumenty z nim związane. Po upływie 2 miesięcy zostałem wezwany i wymierzono mi mandat w wysokości 300 zł za nieterminowe złożenie zeznania CIT-8. Po upływie kolejnych kilku miesięcy urząd wszczął postępowanie i skierował sprawę wraz z aktem oskarżenia do sądu z zarzutem nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego. Czy nie można było wymierzyć mi jednego wspólnego mandatu? A może mogę za ten drugi czyn też zapłacić mandat?


Złożenie zeznania rocznego CIT-8 i sprawozdania finansowego po terminie oznacza naruszenie przepisów dwóch różnych ustaw. W przypadku nieterminowego złożenia zeznania CIT-8 czyn ten sankcjonuje kodeks karny skarbowy, a drugi z czynów dotyczący nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego sankcjonują art. 77-79 ustawy o rachunkowości.

W jednym i drugim przypadku postępowanie przygotowawcze może prowadzić urząd skarbowy. Przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące niezłożenia lub nieterminowego składania sprawozdań finansowych nie wymieniają w swym katalogu kar postępowania mandatowego. Czyny z ustawy o rachunkowości zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 2, karą grzywny lub obu tym karom łącznie. Dla tego rodzaju postępowania możliwe jest tylko wszczęcie postępowania i skierowanie sprawy do sądu wraz z aktem oskarżenia. Jeśli czyn w oczach sprawcy nie budzi wątpliwości, sprawca może złożyć w sądzie, przed rozpoczęciem rozprawy, wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy. Takie rozwiązanie skróci czas i koszty prowadzonego postępowania, a także pozwoli oskarżonemu na uzgodnienie wysokości kary lub środków karnych.

Renata Malicka

Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Podstawa prawa:

• art. 77-79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.),

• art. 335 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 z późn.zm.).

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK