| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > W jakim terminie należy złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na poczet zapłaty podatku dochodowego

W jakim terminie należy złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na poczet zapłaty podatku dochodowego

Czy mogę złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na zapłatę zaliczki na podatek dochodowy? Jak i kiedy złożyć taki wniosek?


RADA

Tak, może Pani złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na zapłatę zaliczki na podatek dochodowy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Składając wniosek, powinna Pani pamiętać, że zaliczenie kwoty zwrotu nastąpi dopiero z dniem złożenia deklaracji VAT (art. 76b Ordynacji podatkowej). Łatwo w tym przypadku o pomyłkę i opóźnienie w zapłacie podatku dochodowego. Deklarację VAT podatnik ma bowiem obowiązek złożyć do 25. dnia danego miesiąca, a zaliczkę na podatek dochodowy powinien wpłacić do 20. dnia danego miesiąca.

Dlatego deklarację VAT wraz z wnioskiem o zaliczenie zwrotu powinna Pani złożyć w urzędzie skarbowym przed 20. dniem danego miesiąca. Deklarację wraz z wnioskiem można złożyć bezpośrednio w urzędzie lub wysłać pocztą. Należy jednak pamiętać, że wniosek wraz z deklaracją VAT musi dotrzeć do urzędu skarbowego do 20. dnia danego miesiąca. Kwota zwrotu zostanie bowiem skutecznie zaliczona na poczet zaliczki w podatku dochodowym dopiero w dacie wpływu deklaracji VAT do urzędu skarbowego. Nie ma w tym przypadku znaczenia data wysłania tej deklaracji. Jej przesłanie wraz z wnioskiem po terminie zapłaty zaliczki na podatek dochodowy oznacza powstanie zaległości podatkowej w podatku dochodowym i obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych za okres od następnego dnia po terminie zapłaty podatku dochodowego (czyli od 21. dnia danego miesiąca) do dnia wpływu deklaracji VAT wraz z wnioskiem o zaliczenie zwrotu VAT na poczet zaliczki na podatek dochodowy.

• art. 76b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Ewa Sławińska

konsultant podatkowy

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »