| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Jakie skutki w PIT powoduje umorzenie udziałów w spółce ?

Jakie skutki w PIT powoduje umorzenie udziałów w spółce ?

Umorzenie udziałów może nastąpić według ich wartości nominalnej, przy równoczesnym braku podstaw do szacowana przez organ podatkowy przychodów podatnika powstałych w związku z umorzeniem udziałów. Odnośnie ustalania kosztu uzyskania przychodu, koszt nabycia umarzanych udziałów powinien zostać ustalony zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 38 ustawy o PIT, czyli w wysokości wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów.

Jeżeli zatem otrzymane przez podatnika wynagrodzenie równe będzie kosztowi nabycia umarzanych udziałów, w wyniku umorzenia, nie dojdzie do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2010 r. (IPPB2/415-823/10-2/AK).

Osoba fizyczna posiada udziały w spółce z o.o. z siedzibą na terytorium Polski. Spółka zamierza udziały te nabyć w celu ich umorzenia. Po nabyciu udziałów przez spółkę, walne zgromadzenie podejmie uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego oraz umorzeniu udziałów według ich wartości nominalnej.

Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Udziały posiadane przez podatnika zostały objęte za wkład gotówkowy. Wskutek ich umorzenia podatnik otrzyma zwrot wkładów wniesionych uprzednio na pokrycie kapitału zakładowego w wysokości wartości nominalnej umarzanych udziałów. 

Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację przepisów. Pytał w nim, czy jeśli umorzenie udziałów nastąpi według ich wartości nominalnej, przychód będzie stanowiła dla niego wartość nominalna umarzanych udziałów? Ponadto, czy podatnik ma prawo do zaliczenia w poczet kosztów podatkowych wydatków na wkłady wniesione przez niego na pokrycie kapitału zakładowego?

Podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym w wyniku umorzenia udziałów dojdzie do powstania przychodu w wysokości ich wartości nominalnej. Powołał się na art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT z którego wynika, iż dochód z umorzenia udziałów jest opodatkowany na zasadach przewidzianych dla dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Z przepisu tego wynika ponadto, iż opodatkowaniu podlega dochód faktycznie uzyskany przez podatnika. 

Podatnik zauważył, że zgodnie z art. 19 ustawy o PIT jeżeli cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż art. 19 określając zasady szacowania dochodu, odwołuje się do ceny. W przypadku zaś umorzenia udziałów pojęcie ceny nie występuje. 

Reasumując, podatnik stwierdził, iż umorzenie udziałów może nastąpić według ich wartości nominalnej, przy równoczesnym braku podstaw do szacowana przez organ podatkowy przychodów podatnika powstałych w związku z umorzeniem udziałów. Odnośnie ustalania kosztu uzyskania przychodu, zdaniem podatnika, koszt nabycia umarzanych udziałów powinien zostać ustalony zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 38 ustawy o PIT (czyli w wysokości wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »