| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Ukończyłam kurs ceramiki. Zastanawiam się nad zarejestrowaniem działalności gospodarczej, w ramach której chcę sprzedawać własne wyroby ceramiczne: naczynia, talerze, wazony. Czy mogę płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej?

Karta podatkowa jest ryczałtową, uproszczoną i uprzywilejowaną formą opodatkowania, przewidzianą dla niewielkich podmiotów osiągających stosunkowo niewielkie obroty.

Jest ona przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym rodzaje działalności gospodarczej, usługowej, wytwórczo - usługowej i handlowej.

Przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.

Działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać - na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.

W pozycji nr 5 części XII tabeli wyszczególnione zostały usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej.

W ustępie 4 objaśnień do części XII załącznika nr 3 do ustawy zdefiniowano wytwórczość ludową i artystyczną jako działalność polegającą na wytwarzaniu wyłącznie w sposób rękodzielniczy przy zastosowaniu obróbki maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca wyrobów zakwalifikowanych przez komisje etnograficzno-artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji „Cepelia”-Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, których wykaz stanowi załącznik nr 1 do ustawy.

W wykazie wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego atestowanych przez komisje artystyczne i etnograficzne, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy z dnia 20 listopada 1998r. wymienione zostały wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z ceramiki, w tym zastawy stołowe, naczynia kuchenne, pozostałe artykuły gospodarstwa domowego i toaletowe, statuetki i pozostałe ceramiczne wyroby dekoracyjne (część II wykazu).

Wyroby z ceramiki stanowią więc rodzaj działalności, której prowadzenie można opodatkować w formie karty podatkowej.

Stawki karty podatkowej w 2011 roku

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK