| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Ukończyłam kurs ceramiki. Zastanawiam się nad zarejestrowaniem działalności gospodarczej, w ramach której chcę sprzedawać własne wyroby ceramiczne: naczynia, talerze, wazony. Czy mogę płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej?

Karta podatkowa jest ryczałtową, uproszczoną i uprzywilejowaną formą opodatkowania, przewidzianą dla niewielkich podmiotów osiągających stosunkowo niewielkie obroty.

Jest ona przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym rodzaje działalności gospodarczej, usługowej, wytwórczo - usługowej i handlowej.

Przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.

Działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać - na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.

W pozycji nr 5 części XII tabeli wyszczególnione zostały usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej.

W ustępie 4 objaśnień do części XII załącznika nr 3 do ustawy zdefiniowano wytwórczość ludową i artystyczną jako działalność polegającą na wytwarzaniu wyłącznie w sposób rękodzielniczy przy zastosowaniu obróbki maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca wyrobów zakwalifikowanych przez komisje etnograficzno-artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji „Cepelia”-Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, których wykaz stanowi załącznik nr 1 do ustawy.

W wykazie wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego atestowanych przez komisje artystyczne i etnograficzne, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy z dnia 20 listopada 1998r. wymienione zostały wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z ceramiki, w tym zastawy stołowe, naczynia kuchenne, pozostałe artykuły gospodarstwa domowego i toaletowe, statuetki i pozostałe ceramiczne wyroby dekoracyjne (część II wykazu).

Wyroby z ceramiki stanowią więc rodzaj działalności, której prowadzenie można opodatkować w formie karty podatkowej.

Stawki karty podatkowej w 2011 roku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »