| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Zmiana numeru PKD działalności, a ryczałt ewidencjonowany

Zmiana numeru PKD działalności, a ryczałt ewidencjonowany

Czy przedsiębiorca po zmianie klasyfikacji swojej działalności gospodarczej na prawidłową, może w dalszym ciągu opodatkowywać przychody z tej działalności za pomocą ryczałtu? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dotychczas była nieprawidłowo sklasyfikowana na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zgodnie z tą niewłaściwą klasyfikacją i obowiązującymi przepisami, mogła być opodatkowana na zasadzie ryczałtu.

b) uzyskać przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro.

5. należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego (właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika), nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ustawy).

Jeśli podatnik przestanie spełniać powyższe wymagania - tzn. wykonywana przez niego działalność będzie wymieniona w art. 14 ustawy o PIT lub w załączniku nr 2 ustawy bądź też nie osiągnie przychodu z tej działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy- to ma obowiązek zaprowadzić właściwe księgi (chyba że jest zwolniony z tego obowiązku) i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach zaczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków (art. 22 ust. 1 ustawy).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w (do 2003.12.31) w Łodzi w wyroku z 17 września 2003 r. (sygnatura I SA/Łd 715/02) zaznaczył, że Faktyczne założenie ksiąg ani nawet comiesięczne składanie deklaracji podatkowych nie jest warunkiem wyłączenia podatnika z ryczałtowej formy opodatkowania, ani też samo przez się nie oznacza rezygnacji podatnika z takiej formy opodatkowania, skoro prowadzenie takich ksiąg przez podatnika opłacającego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedynie zbędne, a nie niedopuszczalne.

Zmiana oznaczenia działalności w PKD

Zmiany oznaczenia działalności gospodarczej dokonuje Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego. W opisywanej sytuacji, gdy prowadzona pod błędnym symbolem działalność została następnie prawidłowo oznaczona pod innym, należy zbadać, czy nadal zostają spełnione powyższe warunki do zastosowania ryczałtu.

Na możliwość korzystania z ryczałtu nie powinno mieć wpływu to, że do momentu otrzymania opinii przez wskazany ośrodek, podatnik źle klasyfikował wykonywane usługi, które z powodu zmiany przepisów podatkowych zostały wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

To rodzaj prowadzonej działalności decyduje o tym, czy można skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu.

Jeśli w ramach prowadzonej działalności wykonywane są usługi, których świadczenie nie wyklucza opodatkowania ryczałtem, to podatnik może korzystać z tej formy opodatkowania.

Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą

Jeżeli Ośrodek dokonał klasyfikacji świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako tych, które nie zostały wymienione w Załączniku nr 2 do ustawy, to podatnik nadal powinien posiadać prawo do opodatkowania przychodów z tytułu świadczenia tych usług ryczałtem.

W rezultacie nie trzeba zakładać podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 7 lutego 2012 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-280/11-2/AG).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »