| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Jaką formę opodatkowania powinna wybrać pielęgniarka?

Jaką formę opodatkowania powinna wybrać pielęgniarka?

Jak każdy przedsiębiorca, pielęgniarka decydując się na zarejestrowanie pozarolniczej działalności gospodarczej staje przed koniecznością wyboru formy opodatkowania. Może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a jeśli nie planuje świadczyć usług na rzecz dotychczasowego pracodawcy, podatkiem liniowym, ze stawką 19%. Natomiast, nie wszystkie pielęgniarki, wpisane do CEIDG, a więc będące przedsiębiorcami, mają możliwość skorzystania z ryczałtowych form opodatkowania.

Wybór podatku liniowego wyklucza możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub z dzieckiem, jako samotny rodzic i korzystania z większości ulg podatkowych, nie przewidziano tu także kwoty wolnej od podatku. Ta forma powinna być rozważona przy dochodzie przekraczającym sto tysięcy zł rocznie, na pewno nie jest korzystna dla osoby, która nie przekracza pierwszego progu podatkowego, czyli dochodu, stanowiącego podstawę opodatkowania, w kwocie  85 528 zł.

Bez względu na to, czy pielęgniarka wybierze podatek liniowy, czy zasady ogólne, musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów. 

Dużo prostszy pod względem ewidencyjnym jest ryczałt, wysokość podatku zależy tu od wysokości przychodów. Natomiast opodatkowanie kartą podatkową sprowadza się do opłacania stałej kwoty podatku niezależnie od wartości faktycznie uzyskiwanych dochodów.

Jeśli jednak pielęgniarka zawrze umowę na świadczenie usług z lekarzem prowadzącym własną praktykę, albo zakładem opieki zdrowotnej, nie będzie mogła korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu albo karty podatkowej. W załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm. – dalej ustawa ryczałtowa), czyli wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w poz. 49 wymieniono dział 86 usługi w zakresie opieki zdrowotnej.

Z opodatkowania ryczałtem albo w formie karty podatkowej może skorzystać jedynie osoba świadcząca usługi pielęgniarskie w ramach wolnego zawodu. Stawka ryczałtu, w tym przypadku wynosi 20% przychodu, nie wydaje się więc, aby niemożność wyboru tej właśnie formy opodatkowania spędzała sen z powiek jakiejkolwiek pielęgniarce. Niewątpliwie atrakcyjną formą jest jednak karta podatkowa.

Przepis art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy ryczałtowej, jako wolny zawód określa pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez pielęgniarkę, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy ryczałtowej, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego w warunkach określonych w części VIII tabeli, stanowiącej załącznik nr 3 do ww. ustawy, gdzie, w pkt 4 wymienione zostały pielęgniarka i położna, a stawka podatku została określona na 1,60 zł za każdą godzinę przeznaczoną na wykonywanie zawodu.

Fakt, że usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego wykonywane na rzecz osób fizycznych finansowane są na podstawie umowy podpisanej przez pielęgniarkę z Narodowym Funduszem Zdrowia nie wyklucza możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu i karty podatkowej.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK