| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Korzystanie z usług specjalistycznych nie wyklucza opodatkowania w formie karty podatkowej

Korzystanie z usług specjalistycznych nie wyklucza opodatkowania w formie karty podatkowej

Podatnicy mogą rozliczać się w formie karty podatkowej jeżeli (oprócz prowadzenia odpowiedniego rodzaju działalności) przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Wyjątkiem są tzw. usługi specjalistyczne, korzystanie z których nie wyłącza opodatkowania kartą podatkową. Co to są te usługi specjalistyczne?

Za usługi specjalistyczne uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi. W tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 4 do ustawy z  20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z przepisów nie wynika, aby usługi specjalistyczne faktycznie miały być czynnościami wysoce specjalizowanymi, których wykonanie wymagałoby specjalistycznych wiadomości, umiejętności, wyposażenia. 

Polecamy: serwis Mała firma

Chodzi tu o usługi specjalistyczne względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono, a jednak są niezbędne do prowadzenia własnej działalności.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej (nr IPPB1/415-879/09-2/EC) z 28 stycznia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że zatrudnienie na podstawie umowy cywilno-prawnej kierowcy i księgowej jest skorzystaniem z usług specjalistycznych przez przedsiębiorcę świadczącego usługi fotograficzne:

(…) czynności wykonywane przez kierowcę i księgową wchodzą w inny niż zgłoszony zakres działalności, tj. nie są usługami fotograficznymi oraz są niezbędne dla całkowitego świadczenia usługi. Są więc usługami specjalistycznymi w stosunku do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług fotograficznych.

Dlatego też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że zatrudnienie na umowę cywilno – prawną kierowcy oraz księgowej nie stanowi naruszenia przepisów art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Polecamy: serwis PIT

Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »